İki kişiyi darp eden polislere 20 taksitle 18 bin TL ceza

Mardin Nusaybin’de yöresel kıyafet giyen biri çocuk 2 kişiyi darp eden 4 özel hareket polisi hakkında verilen 18'er bin lira para cezası 20 taksite bölünerek, hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

KRONOS 26 Mayıs 2023 GÜNDEM

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Dicle Mahallesi’nde, 31 Aralık 2022 tarihinde yöresel kıyafet giyen B.K. (16) ile Hüseyin G. (18), bir yakınlarının kına gecesinden dönerken özel harekat polisleri tarafından darbedildi.

Şiddet görüntülerinin Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanmasının ardından polisler Ali A., Fatih Ş., Naim K. ve Murat Y. hakkında dava açıldı.

“Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla basit yaralama” suçlaması yöneltilen 4 polis hakkında açılan davanın karar duruşması dün Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polisler duruşmaya katılmazken, mağdur ve sanık avukatları hazır bulundu. Savcı, polisler hakkında “Kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle kasten basit yaralama” suçundan ceza talep etti.

‘BASİT YARALAMA DEĞİL, İŞKENCE SUÇU’

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu adına davayı takip eden avukatlar, suçun “kasten yaralama” değil, “nefret ve ayrımcılıkla işkence suçu” olduğuna dikkat çekti. Avukatlar, mahkemenin görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermesini istedi. Ayrıca sanıkların tutuklanması talep edildi.

18 BİN LİRA 20 TAKSİTE BÖLÜNDÜ

Mahkeme, avukatların taleplerini reddederek, polislere “Kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle kasten basit yaralama” suçundan ceza verdi. Mahkeme, ilk olarak her bir sanık polise 385 gün hapis cezası verdi ancak daha sonra cezayı para cezasına çevirdi. Mahkeme, para cezasının miktarını 18 bin lira olarak belirledi.

Bu 18 bin liranın da 20 taksitle ödenmesine karar veren mahkeme, ardından Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) yönünde karar verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com