İkizdere direnişi: Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı

İkizdere'de Cengiz Holging'in yapacağı taşocağına direnirken gözaltına alınan yöre halkından 8 kişi serbest bırakıldı.

KRONOS 27 Nisan 2021 GÜNDEM

Dozerlere karşı oturma eylemi başlatan kadınlar "Dinamit sesi değil kuş sesi" yazılı pankartlarla seslerini duyurmaya çalışıyor.

Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen taşocağına karşı yapılan eylemlerde gözaltına alınan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Öte yandan direnişe katılan köylülerden bazılarının da ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat’ın, biyolojik çeşitliliği nedeniyle koruma altında olan Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taşocağı için yol açma çalışmaları başladı. Yöre halkının direnişine karşın jandarma korumasında çalışmaya başlayan iş makineleri vadideki ağaçları söktü. Köylülerin geçim kaynağı olan arı kovanları ile evlere giden su boruları parçalandı.

KAZANÇ DEĞİL, KATLİAM

Çalışmalar sırasında ağaçların koparıldığı gören yurttaşlar, Cengiz İnşaat’a tepki göstererek “Bu kazanç değil, katliamdır. Çöp değil bunlar. Bu ülkeye ihanettir. Buna hangi yürek dayanır. Buna kim nasıl izin verebilir?” dedi.

100 YILLIK AĞAÇLARIMIZ GİTTİ

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, başka bir köylü ise sularının bulandığını belirterek, “50 yıllık 100 yıllık kestane, gürgen, ıhlamur ağaçlarımız gitti. Suyumuza çamur bulaştı. Çamurlarını bu güzelim vadiye bulaştırdılar. Bu doğaya yapılan saygısızlıktır. Taşocağını yıkar, keser, yaparsın. 100 yıllık kestane ağacını gel burada var et de görelim. Bu taştan para kazanıyorum ne olursa olsun diyemezsiniz. Bu toprakların insanının bu ülkeye bunu yapmaya hakkı yok. Artık bir şeylere dur demenin zamanı geldi” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com