İklim değişti, çiftçiler dertlerini şarkılara döktü: ‘Seni uğursuz, haddini aşan yağmur…’

Hintli ve Bangladeşli çiftçiler, iklim değişikliğinin getirdiği dengesiz hava koşulları yüzünden yaşadıkları maddi kayıpları ve yaşadıkları acıları anlatan şarkılar yazıp söylüyorlar.

KRONOS 06 Ağustos 2023 YAŞAM

İklim değişikliği tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını etkilerken, Hindistan ile Bangladeş arasındaki Sundarbans bölgesindeki çiftçiler yaşadıklarını daha farklı bir yöntemle dile getiriyorlar.

Hintli çiftçi Probir Mandal, Hindistan ve Bangladeş’in paylaştığı Sundarbans bölgesindeki Kalitala köyünde yaşıyor. Son üç sene içerisinde beklenmedik kıtlık, tufan ve seller nedeni ile 25 bin rupi (300 dolar) zarara uğradı.

En son ektiği tohumları tarlaya aktarmak için yağmura ihtiyacı olan Mandal, “Dengesiz hava koşulları tarafından on yıldan uzun bir süredir lanetlenmiş durumdayız. Bu durum pirinç üretmemizi aşırı derecede zorlaştırıyor” diyerek yaşadığı zorluğu dile getirdi.

ÇARESİZLİĞİNİ ŞARKILARA DÖKTÜ

Mandal ve iki çiftçi arkadaşı Bengalce dilinde elliden fazla şarkı yazdılar. Bu şarkılarda ekonomik ve sosyal olarak kenara itilmiş Sundarbans çiftçilerinin yaşadığı zorluklar anlatılıyor.

South China Morning Post’ta yayınlanan yazıya göre, 1982 yılında Tridhara adı ile kurulan grup bhatiali tarzında şarkılar besteliyor. Bhatiali bir çeşit Bengal halk şarkısı türü ve genelde nehirde seyahat eden kayıkçılar tarafından söyleniyor.

Bhatiali şarkıları çiftçilerin mücadele hikayelerini, yaşadıkları kayıpları ve mücadelelerini anlatarak, nehirleri ve toplulukları canlandırmayı amaçlıyor.

“SENİ UĞURSUZ, HADDİNİ AŞAN YAĞMUR…”

Mandal’ın yazdığı şarkılar, iklimin getirdiği çaresizliği ve acıyı şu sözlerle gözler önüne seriyor:

“Mutlu evimi yok eden, toprağımı suya boğan, seni muhrip, uğursuz, haddini aşan yağmur … Ben talihsiz bir çiftçiyim, gözyaşlarımda yüzen.”

“Çiftçi ulusuna yemek sağlar, çiftçinin ölümü ulus için utançtır.”

Tridhara grubunun kurucularından olan Palas Mondal, dünya genelinde Sundarbans çiftçileri hakkında çok az şey bilindiğini, ama şarkıların, yaşantılarını dünyaya duyuracağını söylüyor.

SUNDARBANS’TA TROPİK TUFANLAR VE ANİ SELLER DAHA SIK YAŞANIYOR

Kültürel ve çevresel coğrafya uzmanı Mehebub Sahana, küresel ısınma sebebi ile tropikal tufanların ve ani sellerin Sundarbans’ın kıyı bölgelerinde artık daha sık ve daha yoğun görüldüğünü aktardı.

This Week in Asia’ya konuşan Sahana, iklim değişikliği ile körüklenen tufanlar, toprak alçalması ve erozyonun hayatı önemli derecede etkilediğini söyledi.

ŞARKIYA YANSIYAN ACI: “ZALİM AİLA…”

1999 yılında bir sıcak hava dalgası şeklinde meydana gelen Aila Tufanı, Batı Bangladeş bölgesinde 78’den fazla kişinin canını aldı. Tridhara grubunda yer alan şair-şarkıcı Bishnupada Sarkar acıyı betimledi:

“Zalim Aila, altın Bangladeş’imizi krematoryuma çevirdin.”

Aila tufanı bölgede zorunlu göç hareketlerine de sebebiyet verdi. Tridhara’nın şarkılarında göçün negatif etkileri de yer alıyor.

TRİDHARA’NIN ŞARKILARI NEREDE?

Yeni Delhi merkezli R.I.C.E (Mukavemet, İnovasyon, Kültür, Kuvvetlendirme) projesi Tridhara’nın 42 şarkısını kaydetti ve 6 şarkı için de klip çekti. Şarkıların yayılması ile Sundarbans çiftçileri ve değişen iklim koşulları hakkında farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com