İktidar, Galata Kulesi ve Gezi Parkı’ndan sonra Hidiv Kasrı’nı da İBB’den alacak

Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmasından sonra Galata Kulesi ve Gezi Parkı'nı İBB'den alan iktidar Hidiv Kasrı’na da göz dikti. Mahkeme, kasrın Vakıflar’a devrine karar verdi, dava üst mahkemeye taşındı.

KRONOS 25 Temmuz 2021 GÜNDEM

İstanbulun Beykoz ilçesinde yer alan tarihi Hidiv Kasrı, 1907 yılında Mısırın son hidivi (valisi) Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminatiye yaptırıldı. Dönemin mimari modasına uygun bir şekilde yapılan yapı, çok büyük bir koruya ve Boğaz manzarasına sahip. Abbas Hismi Paşa’nın ailesi, 1937 yılına kadar yaşadığı bu kasır uzun yıllar bakımsız kalmış, 984 yılında kasır, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore edilmiş. Restorasyon işleminin ardından kasır bir süre otel olarak hizmet verdi. 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmeye başlanan kasır, günümüzde İstanbulluların sıklıkla ziyaret ettiği bir mekan haline geldi. Kasrın arkasında yer alan koruluk alan yürüyüş yolu, spor ve yürüyüş yapanlar tarafından değerlendiriliyor. Kasrın ana girişinin ortasında mermerden yapılmış bir çeşme bulunuyor. Kasrın salonlarının arasında yer alan bağlantılar, havuzun etrafında daire çiziyor. Tavanı vitrayla kaplı kasrın giriş katında şömineli salon yer alıyor. Zaman zaman film çekimlerinde de kullanılan kasır, 270 dönümlük bir alana sahip. (Fotoğraf : Tolga Adanalı)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) son yerel seçimde kaybeden iktidar partisi AKP, vakıflar eliyle on yıllardır belediyenin yönetiminde olan yapıları tek tek alıyor. Daha önce Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle İBB’nin yönetiminde olan Galata Kulesi ile Gezi Parkı’nı bu yolla alan iktidar, bu kez de gözünü Hidiv Kasrı’na dikti. Beykoz’daki tarihi Hidiv Kasrı 1937 yılından bu yana İBB’nin mülkiyetinde.
Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1907 yılında Mısır Hidivi (valisi) Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan, 1937 yılında İstanbul Belediyesi tarafından satın alınan ve 1996 yılında da İBB iştiraki Beltur’a devredilen tarihi Hidiv Kasrı’nı almak için dava açtı. İBB’nin AKP tarafından yönetildiği dönemde açılan davada, mahkeme kasrın mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçirilmesine karar verdi. İBB, mahkeme kararına itiraz etti.

VAKIFLAR DEĞİL ŞAHIS YAPTIRDI

Hidiv Kasrı’na ilişkin hukuki sürecin devam ettiği öğrenilirken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, şu bilgileri verdi: “Hidiv Kasrı’na ilişkin hukuki süreç önceki dönemde başlamış. Bu dava tıpkı Gezi Parkı’nda olduğu gibi Vakıflar Kanunu’nun 30’uncu maddesi kapsamında açılmış. Davada Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hidiv Kasrı’nın dört ayrı vakfa ait bir kültür varlığı olduğunu iddia ediyor. Hidiv Kasrı arazisi çok büyük ve bu arazide Hidiv Kasrı dışında bir yapı yok. Burası 1937 yılından beri İBB’nin elinde olan bir yer. Ayrıca Hidiv Kasrı 1907 yılında Mısır Hidivi (valisi) tarafından, yani bir şahıs tarafından yaptırılmış. Bir vakıf tarafından yaptırılması söz konusu değil.”


MAHKEME ‘VAKIFLAR’A VERİLSİN’ DEDİ

Tüm bu gerçeklere rağmen Hidiv Kasrı’nın da İBB’nin elinden alınmak istendiğini belirten Polat, “Alt mahkeme Hidiv Kasrı’nın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmesine karar verdi. Arkadaşlarımız da davayı üst mahkemeye taşıdı. Biz Hidiv Kasrı’nın müze olmasını istiyoruz” dedi. Vakıflar Kanunu’nun 30’uncu maddesinin ısrarla yanlış kullanıldığını vurgulayan Polat, “Eninde sonunda bu davalar düşecektir. Ancak bu tür hukuki süreçlerde telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşuyor. Neticede İBB hem burada vatandaşlara hizmet veriyor hem de bir gelir elde ediyor” diye konuştu.

Polat, Galata Kulesi ve Gezi Parkı için açılan davaların da sürdüğünü belirtti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com