‘İktidar, İstanbul’u kayberse general askerler, bürokratlar kara kara düşünmeye başlayacak’

Gazeteci Mehmet Tezkan: "İktidar İstanbul’u, Ankara’yı alamazsa, CHP’den belediye tırtıklamak yerine elindeki birkaç belediyeyi muhalefete kaptırırsa… Büyük yenilgidir. İktidarı sarsar. AKP için oy isteyen valiler, kaymakamlar, general rütbeli askerler, bürokratlar kara kara düşünmeye başlar…"

KRONOS 28 Mart 2024 GÜNDEM

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı.

Yerel seçimin olası sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci Mehmet Tezkan, iktidarın İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra elindeki birkaç belediyeyi daha muhalefete kaptırması durumunda iktidarın sarsılacağına dikkat çekti. Mehmet Tezkan, “Büyük yenilgidir. İktidarı sarsar. AKP için oy isteyen valiler, kaymakamlar, general rütbeli askerler, bürokratlar kara kara düşünmeye başlar…” değerlendirmesinde bulundu.

CHP açısından oluşacak tabloya ilişkin de değerlendirme yapan Mehmet Tezkan, Ekrem İmamoğlu karşısında bakanlarıyla, valisiyle, kaymakamıyla, tüm kurumlarıyla devletin olduğuna vurgu yaptı.

İmamoğlu’nun buna rağmen seçimi kazanması durumunda “Büyük başarı olur” diyen Tezkan, “İmamoğlu muhalif seçmeni, AKP’den, MHP’den kopan seçmeni CHP’de konsolide etmiş olur… İmamoğlu siyasette önemli bir aktör olduğunu bir kez daha kanıtlamış olur. Erdoğan’a ben de varım demiş olur… Ülke yönetimine talip olduğunu ilan etmiş olur… Çünkü; İmamoğlu’nun İstanbul’u alması Türkiye’yi yönetme vizesini de alması demektir” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR ÖZEL’İN İLK SINAVI’

“Peki CHP için sadece İstanbul’u almak yeterli mi?” sorusunu yönelten Tezkan, Halk TV’deki yazısında şunları söyledi:

Kuşkusuz hayır… 2019’da ittifak yaparak 11 büyükşehir 10 il belediye başkanlığını kazanmışlardı. Oy oranı yüzde 30’du. Şimdi İzmir’de, Muğla’da, Antalya’da, Mersin’de, Adana’da, Eskişehir’de, Trakya’nın illerinde ittifak yok. Hiçbir ilde yok. CHP tek başına.

O halde hangi sonuç başarı, hangi sonuç başarısızlık kabul edilmeli?

Yerel seçim ama, CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel de yarışın içinde. CHP’nin Türkiye genelinde kazanacağı belediye sayısı, alacağı oy da onun karnesi olacak…

Özel’in ilk sınavı…


 

‘AKP İÇİN TEHLİKE ÇANLARI…’

Şöyle bir kriter koyabiliriz… CHP 11 büyükşehir ve 10 ili korursa oy oranı yüzde 30’larda kalırsa büyük başarı olur…

Çünkü; beş yıl önce ittifakla aldığı yerleri bu kez tek başına kazanmış olur. CHP çekim merkezi olmaya başladığının göstergesi sayılır.

İktidar yürüyüşünün ilk adamı kabul edilir.

Peki sayıyı daha da artırırsa… 11 büyükşehir ile 10 ilin üzerine yenilerini eklerse. Oy oranını yüzde 30’un üzerine çıkarırsa?

Olağanüstü başarı sayılır…

AKP için tehlike canları çalıyor demektir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com