İktidarın hedefindeki AYM Başkanı Arslan gidiyor: Yerine İrfan Fidan mı gelecek?

MHP ve iktidarın hedefindeki AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresi doluyor. Arslan'ın yerine gelecek adayın belirlenmesi için süreç yarın başlıyor. Tartışmalı isim İrfan Fidan'ın adaylığı gündemde.

KRONOS 19 Şubat 2024 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan

TİP Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğuna ilişkin iki kez verdiği ihlal kararı yok sayılan ve MHP ile iktidar tarafından hedefe alınan Anayasa Mahkemesi’nde başkan Zühtü Arslan gidiyor. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin 20 Nisan’da dolması nedeniyle başkanlık seçimi için süreç yarın başlayacak.

Yargıtay’a atanmasının hemen akabinde hiçbir görev yapmadan direkt Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan’ın başkan adayı olacağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İrfan Fidan’a destek verdiği biliniyor.

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş, 20 Şubat 2012’de görevine başlamıştı.

KRİTİK SÜREÇ YARIN BAŞLIYOR

AYM üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme kapsamında Zühtü Arslan’ın görev süresi 20 Nisan 2024’te dolacak. Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin iç tüzüğü gereği, Arslan’ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay öncesi olan 20 Şubat’ta başkanlık seçimi için süreç başlayacak.

Seçim işlerini AYM Başkanı Arslan yürütecek ve seçimin yapılacağı yer, gün ve saat, en az 7 gün önceden yazılı olarak AYM üyelerine bildirilecek.

Görev süresinin dolması nedeniyle Arslan aday olamayacak ancak oy kullanabilecek. Yüksek Mahkemenin diğer üyeleri başkan adayı olabilecek.

Genel Kurulda yapılacak seçimde 15 üyeden en az 8’inin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan aday, 4 yıllığına Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlenecek.

Hiçbir üyenin yeterli çoğunluğu sağlayamaması halinde ise seçimlere devam edilecek.


 

ARSLAN 3 KEZ BAŞKAN SEÇİLDİ

Zühtü Arslan, 20 Nisan 2012’de başladığı AYM üyeliği görevini sürdürürken, ilk kez 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmişti.

Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023’te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com