İktisatçı Prof. Oğuz Oyan: 2022’de yüzde 40’ın altında enflasyon hayal

İktisatçı Prof. Dr. Oğuz Oyan, kur farkı garantisi ve 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarına dikkat çekerek "2022 yılında yüzde 40’ın altında enflasyon hayal olur. Sonuç olarak halk bunun altında ezilir." dedi.

KRONOS 01 Ocak 2022 EKONOMİ

İktisatçı Prof. Dr. Oğuz Oyan ekonomiye dair piyasaları ve vatandaşları ilgilendiren konulara ışık tutacak önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Oyan’ın yeni yılda enflasyon tespiti ise yüzde 40 oldu.

YÜZDE 40’IN ALTI HAYAL

İktisatçı Prof. Dr. Oğuz Oyan, sermaye sahiplerinin faiz gelirine vatandaşın vergileriyle kur farkı garantisi getirilmesinin yanı sıra 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarındaki artışa dikkat çekti.

Oyan,“2022 yılına çok ciddi enflasyon stokuyla giriyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıl yüzde 40’ın altında enflasyon hayal olur. Sonuç olarak halk bunun altında ezilir. Böylece tüm ücretlerdeki artışlar enflasyonla geri alınacak. Enflasyon en adaletsiz vergilemedir. Halkın lokmasını çalmaktır” dedi.

OLACAK BİR ŞEY DEĞİL

Evrensel’in aktardığına göre; Prof. Dr. Oğuz Oyan, “Gece bankalar kapalıyken küçük mevduat sahiplerinin döviz bozdurması olacak bir şey değil. İktidar gerçeklerle saklambaç oynuyor. İktidarın buradan bir ivme elde etmek istemesi anlaşılır değil. Bir sonuç elde ettik diyerek çıkabilirler ama bu da yeterli değil görünüyor. Daha önce 5 kere müdahale ettiler ve sonuç elde edemediler” dedi.

Kur korumalı mevduat hesabının arkadan örtük faiz anlamına geldiğini belirten Oyan, “Kur farkını vermekle faizleri yüzde 14’ten yaklaşık 35’e çıkardılar. Tabii bu TL’nin önümüzdeki yıl ne kadar da kaybedeceğine bağlı bir hesaplama. Fakat olay şu ki; kur farkı garantili mevduat hesabına bekledikleri kadar hücum yok. Bence iktidarın esas sıkıştığı nokta burası oldu” diye konuştu.


 

ALARM PAZARTESİ ÇALACAK

Kurların artmaya devam ettiği ve daha büyük bir alarmın pazartesi günü çalacağını anlatan Oyan, enflasyon uyarısında bulundu: “Halkın üzerindeki yükün artacağı kesin. Enflasyon rakamının aylık yüzde 15’in altında olması inandırıcı olmaz. Tük-İş’in mutfak harcamasındaki artış hesabı 25.7’ye çıktı. Türk-İş ile TÜİK’in gıda enflasyonu genelde paralel seyreder. Bunu baskılasalar bile yüzde 10’dan aşağı açıklayamazlar. Bu da enflasyonu yıllık yüzde 30’lara getirir. 2022 yılına çok ciddi enflasyon stokuyla giriyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıl yüzde 40’ın altında enflasyon hayal olur. Sonuç olarak halk bunun altında ezilir. Böylece tüm ücretlerdeki artışlar enflasyonla geri alınacak. Enflasyon en adaletsiz vergilemedir. Halkın lokmasını çalmaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com