İlaç devi iflas etti: 645 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyordu

ABD'li ilaç devi Endo International iflas etti. Hem de hükümete 465 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma, iflas halindeki engelleri ortadan kaldırıyor ve opioid kriziyle ilgili sorumluluğunu üstleniyor. 22 yılda yaklaşık 645 bin kişi opioid nedeniyle ölmüştü.

KRONOS 02 Mart 2024 DÜNYA

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Endo International iflas etmiş durumda ve federal hükümetin yasa uygulama, vergi ve sağlık masrafları taleplerini karşılamak için 465 milyon dolara kadar ödeme yapacak.

ANLAŞMA, ENDO’NUN İFLAS HALİNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Endo’nun iflas halindeki borç verenlere varlık satma planını tamamlamasının önündeki en büyük engeli ortadan kaldıran anlaşma, Endo’nun ABD iflas hakiminden satışı onaylamasını ve şirketin 19 Mart’taki duruşmada iflastan çıkmasına izin vermesini istiyor.

ENDO, OPIOID KRİZİNDEKİ ROLÜNÜN SONUÇLARIYLA YÜZLEŞİYOR
Endo, Ağustos 2022’de 8 milyar dolarlık borcunu gidermek ve ABD opioid salgınındaki iddia edilen rolüyle ilgili binlerce davayı gidermek için iflas başvurusunda bulundu. İflas yeniden yapılanmasının bir parçası olarak şirket, opioid krizinden etkilenen eyaletlere ve kişilere yaklaşık 600 milyon dolar ödemeyi ve reçete yazanlara opioid tanıtımını durdurmayı kabul etti.

ENDO, GEÇMİŞTEKİ SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİYOR
Endo’nun federal hükümete 10 yıl boyunca 364,9 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ettiği anlaşma, şirketin geçmişteki suiistimallerinin sorumluluğunu üstlenmesini sağlıyor ve eyalet ve yerel opioid bağımlılığı tedavi programlarını finanse etme ve opioid salgınından zarar gören kişilere ödeme yapma konusundaki önceki anlaşmalarını koruyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden alınan istatistiklere göre, 1999 ile 2021 yılları arasında yaklaşık 645.000 kişi aşırı dozda opioid nedeniyle öldü. Ön verilere göre, aşırı dozdan ölümler 2022 ve 2023’te yüksek seviyelerde kalmaya devam etti.


Eyaletler, yerel yönetimler, hastaneler ve bireyler, opioid krizine katkıda bulunduğu iddia edilen şirketlere karşı binlerce dava açtı; sonuç olarak, ilaç üreticileri, distribütörler ve eczane zincirleriyle 50 milyar dolardan fazla anlaşma sağlandı.

Endo ayrıca işletmenin performansına bağlı olarak 10 yıl boyunca 364,9 milyon dolar ödemenin yanı sıra koşullu olarak 100 milyon dolara kadar daha ödeme yapmayı kabul etti. İflastan çıktıktan hemen sonra tek seferlik 200 milyon dolarlık daha düşük bir ödeme yapma seçeneği de anlaşmada yer alıyor.

Endo’nun bağlı kuruluşu Endo Health Solutions Inc (EHSI), opiat ilacıyla ilgili yasal suçluluğunu kabul ediyor ve bu anlaşma, şirketin gelecekteki adımlarını şekillendirecek önemli bir dönüm noktası olabilir.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com