İliç faciasında eski AYM üyesi detayı: AKP’ye karşı kapatma davasından Ziraat Bankası yöneticiliğine…

İliç faciasının yaşandığı madenin ortaklarından Çalık Grubu için daha önce "denetmenlik" görevine getirilen isim dönemin AYM Başkan vekili Serruh Kaleli'ymiş. Gazeteci Bahadır Özgür, Serruh Kaleli'nin AKP lehine AYM'de kullandığı oylardan, İliç'e atanmasına, Çalık'la ilişkilerine ve Ziraat Bankası yöneticiliğiyle ödüllendirilmesine varan süreci anlattı.

KRONOS 19 Mart 2024 GÜNDEM

Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana gelen altın madeni faciasında toprak altında kalan 9 işçinin bedenine halen ulaşılamadı. Facianın sorumlularına ilişkin ise henüz bir adım atılabilmiş değil. Gazeteci Bahadır Özgür, iktidarın hedefinin madeni derhal işletmeye açmak ve soruşturmayı birkaç mühendise yıkıp kapatmak olduğunu söyledi. İliç faciasının nasıl göz göre göre geldiğini anlatmaya devam eden Özgür, “Hepimizin sürüklendiği karanlık geleceğin mimarı siyasi ve iktisadi rejimin eksiksiz bir anatomisini apaçık görüyoruz burada. Karşımızda satın alınmış siyasetçileri, bilim insanlarını, gazetecileri, bürokratları da kapsayan; uluslararası sermaye gücü ve yerli işbirlikçileriyle beraber çok kollu bir canavar duruyor” dedi. Gazeteci Özgür, İliç faciasına ilişkin yaptığı arşiv taramalarında ise bir isme dikkat çekti: Eski Anayasa Mahkemesi Başkan vekili Serruh Kaleli’ye…

Serruh Kaleli’nin AKP’ye karşı açılan parti kapatma davasında “hayır” oyu kullandığını hatırlatan Özgür, İliç’teki madenin ortağı Çalık Holding’in kurduğu Çukurova Madencilik’e yasaya aykırı bir şekilde “denetmen” olarak atandığına dikkat çekti. Bu detayın ortaya çıkması sonrası dönemin AYM üyesi Kaleli’nin “sehven” atandığı yönündeki açıklamayı da anımsatan Özgür, bu ismin daha sonra Erdoğan tarafından ödüllendirilerek Ziraat Bankası yöneticiliğine atanmasına kadar varan süreci anlattı.

Özgür, “Daha o gün üyeliği düşürülmesi gereken Serruh Kaleli bugün iktidarın, hizmetkarlarına sunduğu büyük ödüllerden birisi olan Ziraat Bankası’nın yönetiminde. Dolayısıyla Türkiye’de rejimin köklü değişime uğramaya başladığı, toplumun türlü olaylarla, gerilimlerle zihninin bulandırıldığı yıllarda gözden kaçmış bu detay, memleketin bugünkü karanlığının ‘sehven’ olmadığının kanıtlarından” ifadelerini kullandı.

NECDET ÖZEL TARAFINDAN AYM ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Bahadır Özgür, Gazete Duvar’daki yazısında, Serruh Kaleli’nin AYM üyeliğinden Ziraat Bankası yöneticiliğine varan süreci şöyle anlattı:

Bir haberle alakalı Ziraat Bankası’nın yönetimine bakarken bir isim dikkatimi çekti: Serruh Kaleli. CV’si hayli parlak. 1978-80-81 yıllarında Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Barolar Birliği’nde yöneticilik yaptı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2005’te yine Anayasa Mahkemesi’ne atandı. 2011-2015 arası Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği görevini yürüttü. Görev süresi dolduktan sonra da 2019 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ziraat Bankası Yönetim Kurulu’na layık görüldü.

Nereden hatırlıyoruz bu ismi peki?

“Yıl 2008; ülkenin ana gündemi, Anayasa Mahkemesi’nde görülen AKP ile ilgili ikinci kapatma davası. Haftalarca süren tartışmalar esnasında kamuoyu, “Kimin oyu ne olacak, görüşü nedir?” soruları etrafında Haşim Kılıç başkanlığındaki üyelerin adını sık sık işitiyor. 5’e 6 oyla kapatma kararı çıkmıyor. Sadece Hazine yardımı kesiliyor. Hâlâ belli açılardan gizemini koruyan kararın etrafında bir ‘darbe fırtınası’ estiriyor iktidar. Üst üste açılan soruşturmalar, davalar, tutuklamalar… Memleket zelzeleye tutulmuş gibi sallanıyor.

AYNI İSİM İPTAL DAVASINDA AKP LEHİNE OY KULLANIYOR

O günlerde bir yasa AYM’nin gündemine geliyor. AKP hükümeti ‘doğrudan yabancı yatırımlar’ ile ilgili kanunda bazı değişiklikler yapmak istiyor. 3’üncü madde önemli. Özeti şu: Yabancı yatırımcıların taşınmaz mülk edinimi tamamen serbest bırakılıyor. Türkiye’de elde ettikleri her türlü geliri dışarı serbestçe transfer etmelerinin önü açılıyor. CHP, 11 Mart 2008’de konuyu AYM’ye taşıyor. Haşim Kılıç ve Serruh Kaleli’nin de bulunduğu 5 üyenin karşı oyuna rağmen çoğunluk kararıyla değişiklik iptal ediliyor.

Bu sefer de Maden Yasası’nda değişiklikler yapıyor AKP. Özellikle maden faaliyetlerinde ÇED aranmamasına ilişkin değişikliği CHP, yine AYM’ye götürüyor. 15 Ocak 2009 günü oy birliğiyle düzenleme iptal ediliyor.

Aynı dönemde ülkede başka neler oluyor?

Bugün bir çevre katili olarak karşımıza çıkan Anagold’un öncülü olan ABD’li Anatolia Minerals, İliç’te çalışmalarına başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi resmi açıklamasında yabancı yatırım müjdesini veriyor. Çalık Holding, ortak kurulan Çukurdere Madencilik üzerinden madene dahil oluyor.

Daha başka…

Dönemin Erzincan Savcısı İlhan Cihaner, maden şirketinin yargıdaki rüşvet ilişkileri üzerine Şubat 2008’de soruşturma başlatıyor. Lakin önü kesiliyor. Malum, sonrasında Ergenekon davasından Cihaner makamından gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor.

Daha daha başka…

ÇALIK’IN ŞİRKETİNDE DENETMEN GÖREVİNE GETİRİLDİ

Gazeteci arkadaşım Özlem Akarsu Çelik, Akşam gazetesinde Ekim 2010’da mühim bir haber yayınlıyor. Haberin konusu Anayasa Mahkemesi üyesi Serruh Kaleli’nin, Çalık’ın ortak olduğu Çukurdere Madencilik’te ‘denetmenlik’ görevine getirilmesi. Büyük skandal. Anayasa Mahkemesi Kanunu’nun ‘Üyelikle Bağdaşmayan Haller’ başlıklı 11’inci maddesini hatırlatıyor Çelik: “Başkan ve üyeler asli görevleri dışında resmi veya özel hiçbir görev alamazlar, görev alanlar çekilmiş sayılır.”

Ancak Çalık Grubu yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu fark ediyor ve 16 Ekim 2009 günkü Ticaret Sicil Gazetesi’nde düzeltme yayımlıyor. Serruh Kaleli’nin ‘sehven’ atandığı bildiriliyor. Şirket milyonlarca insanın arasından bula bula yanlışlıkla Anayasa Mahkemesi üyesinin ismini bulmuş yani!

Özlem, elde ettiği resmi belgeler ve kulis bilgileri üzerine şu önemli soruyu soruyor: “Maden Kanunu’ndaki değişiklikler görüşülürken lehte görüş verilmesi konusunda ısrarcı oldu mu, diğer üyeleri ikna etmeye çalıştı mı?” Yanıtsız kalıyor sorusu. Elbette başını fena halde ağrıtıyorlar.

ZİRAAT BANKASI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Daha o gün üyeliği düşürülmesi gereken Serruh Kaleli bugün iktidarın, hizmetkarlarına sunduğu büyük ödüllerden birisi olan Ziraat Bankası’nın yönetiminde.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com