İliç maden raporu: Hızlı ve çok üretim için bütün sınırlar aşıldı

Erzincan İliç'te çöken ve 9 işçinin toprak altında kaldığı madenin işletmecisi Anagold şirketi, ortakları ve taşeronlarıyla ilgili ihmal ve suistimal iddialarının ardı arkası kesilmezken, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası 10 maddede facianın röntgenini çekti.

KRONOS 21 Şubat 2024 GÜNDEM

Erzincan İliç’teki maden faciasının üzerinden 9. gün geçti, ‘yeni heyelan riski var’ denerek durdurulan milyonlarca metreküplük siyanürlü toprağın altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları sonlandırıldı.

İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Toprak kaymasına ilişkin soruşturmada, aralarında maden ocağını işleten firmanın Kanadalı yöneticisinin de bulunduğu altı zanlı, “taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme” suçlamasıyla tutuklandı.

ANAGOLD TÜRKİYE MÜDÜRÜ CENGİZ DEMİRCİ SERBEST BIRAKILDI 

İki şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Anagold Madencilik’in Türkiye Ülke Müdürü Cengiz Demirci de gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Anagold şirketi, ortakları ve taşeronlarıyla ilgili ihmal ve suistimal iddialarının ardı arkası kesilmezken, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası 10 maddede facianın röntgenini çekti. Sendika facianın 9. gününde, ilk andan itibaren bölgede olan heyetinin gözlemleri ile hazırladığı “Öncesi ve Sonrası ile 13 Şubat” raporunu paylaştı.

‘DENEYİMSİZ MÜHENDİS VE YÖNETİCİLER İŞE ALINDI’

Raporda altın arama ve üretim faaliyeti yapan uluslararası şirketlerin Türkiye’deki çalışmalarının işçiler için güvensiz, güvencesiz, önlemsiz, düşük ücretli olduğu ve baskı altında yapıldığı vurgulanarak şu tespitlere yer verildi:

“Ana firma Anagold da dahil olmak üzere taşeron şirketler, işçilere daha fazla üretim için baskı uyguladı, iş sağlığı ve güvenliği hiçe sayıldı, madende işleyişe yönelik kurallara uyulmadı, deneyimsiz genç mühendis ve yöneticiler işe alındı. Olay anında acil eylem planı devreye girmedi, işçiler kayan siyanürlü toprakta çalışmaya zorlandı.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

  İliç’te Anagold Maden Şirketi’ne teşvik yağmış, vergi borçları silinmiş

  İliç’te ön bilirkişi raporu çıktı, Anagold ‘asli kusurlu’ bulunmadı

  Bu haberler de ilginizi çekebilir:

   ‘DÜNYANIN EN UCUZ, EN DÜŞÜK MALİYETLİ ALTIN MADENİ’ OLMA HEDEFİ
   Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın 10 maddelik raporunda ortaya çıkan en temel gerçek “Daha hızlı ve daha fazla üretim için bütün sınırlar aşılması” oldu. Raporda, özetle şu tespitle yer aldı:

   •  CEO Edward Dowling’in deyimiyle “Dünyanın en ucuz, düşük maliyetli altın madeni” olma hedefi, çalışmanın her düzeyine yansıtılmıştır.
   • Liç yığma yapılan alan için uygun standart en fazla %10-12 eğim ve geniş bir alan olmasına rağmen Anagold %75-80 eğim oranına kadar dik bir alanda yığma yapmıştır.
   • En fazla 25. kata kadar çıkmanın makul olduğu bilinmesine rağmen 13 Şubat’ta yığma alanında 33 kat bulunmaktadır.
   • 13 Şubat günü olayın gerçekleştiği saat 14:28 öncesinde de sahada, liç yığını üzerinde ve sahanın etrafında iş makineleri için yapılmış yollarda (stabilize yığma ve sıkıştırma yapılarak inşa edilmiş olmasına rağmen) olağandışı çatlaklar işçiler tarafından tespit edilmiş, fotoğraflanmış ve hem şirketin risk bildirim sistemi üzerinden hem de diğer yollarla yetkililere bildirilmiştir. Buna rağmen gereken önlemler alınmamıştır.
   • Avrupa ve ABD’deki işçilerle aynı işi yapan işçiler Türkiye’de güvensiz, güvencesiz, önlemsiz, düşük ücretli ve baskı altında çalıştırılmaktadır. İşçilere dünyada benzer işlerde çalışanlardan en az 7 kat daha ucuza çalışma dayatılmıştır.
   • Bakanlık denetimlerini de içeren bütün süreçler boyunca Anagold’un etrafındaki siyasi-idari-ekonomik ilişki ağı da tespit edilmiştir.
   Takip Et Google Haberler
   Takip Et Instagram
   WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com