‘İlk fotoğraf profesörü’ Mehmet Bayhan vefat etti

"Fotoğrafımızın ilk profesörü" olarak tanınan usta fotoğrafçı, mimar ve akademisyen Mehmet Bayhan 83 yaşında hayatını kaybetti.

KRONOS 30 Ekim 2023 FOTOĞRAF

Türk fotoğrafçılığının gelişmesinde ve kurumsallaşmasına büyük emekleri olan fotoğraf sanatçısı, öğreticisi Prof. Dr. Mehmet Bayhan, 83 yaşında hayata veda etti.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu, Bayhan’ın ölümünü sosyal medya hesabındaki paylaşımı ile duyurdu. “Bir Fotoğraf Duayenini kaybettik” denilen açıklamada, “Federasyonun oluşturulmasında uzun yıllar emek harcamış, fotoğraf ustası ve hocası, birçok derneğimizin kurucusu, onursal üyesi, TFSF Şükran Ödülü sahibi çok değerli Prof. Mehmet Bayhan’nın ani vefatını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine, üyesi olduğu tüm derneklere ve geride kalan tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz” ifadeleri kullandı.

Mehmet Bayhan, Türkiye fotoğrafçılığının “okullaşması” ve eğitimi için verdiği mücadele ile tanınıyordu. Türkiye’de fotoğrafçılıkla ilgili hemen hemen ilgili tüm dernek ve vakıfların içinde yer alan Bayhan, İFSAK, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi gibi köklü kurumların kurucuları arasında yer aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı ve emekli öğretim üyelerinden olan Prof. Mehmet Bayhan’ın cenazesi 31 Ekim 2023 Salı günü (yarın) Karacaahmet Şakirin Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com