‘İlkokula mı geldik üniversiteye mi?’diye sordu, 15 günlük uzaklaştırma aldı

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Berra Öztürk, Twitter’da mizah amaçlı paylaştığı “İlkokula mı geldik üniversiteye mi?” sorusu nedeniyle 15 gün uzaklaştırmayla cezalandırıldı. Öztürk, “Bu kadar ufak bir sebepten dolayı bir insanın eğitim hayatına kara bir leke işlemeniz çok acımasızca” dedi.

KRONOS 24 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Berra Öztürk, Twitter paylaşımını nedeniyle üniversitesi tarafından 15 gün uzaklaştırma ile cezalandırıldı. Cezalandırmaya konu olan tweet ise Öztürk’ün mizah amaçlı paylaştığı, “İlkokula mı geldik üniversiteye mi?” sorusu oldu. Üniversite, Berra Öztürk’ün attığı tweetle “okulu rencide edici davranışta” bulunmakla suçladı. 15 günlük uzaklaştırma alan Öztürk, yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşarak destek talebinde bulundu.

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Berra Öztürk, geçen dönem attığ bir tweet yüzünden, hakkında disiplin soruşturması açıldığını ve soruşturmanın uzaklaştırmayla sonuçlandığını duyurdu. Öztürk, “Sebebi de okulu rencide edici davranışlarda bulunmammış ki twitimde sadece ‘ilk okula mı geldik üniversiteye mi’ yazıyordu. Bildiğiniz üzere herhangi bir hakaret veya okulun şahsına yönelik bir şey değildi” dedi.

https://twitter.com/bakoglumdiyor/status/1275486410968104962?s=20

“ÇOK ACIMASIZCA”

Öztürk’ün sıralı paylaşımları şöyle:

“-Yani gerçekten ne diyeceğimi bilmiyorum ama bu kadar ufak bir sebepten dolayı bir insanın eğitim hayatına kara bir leke işlemeniz çok acımasızca.

-Kınama ve uyarma bekliyordum ama uzaklaştırma gibi bir ceza asla beklemiyordum. Birisine fiziksel bir şiddette mi bulundum? Hayır. Anarşistlik mi yaptım? Hayır. Siyasi herhangi bir şey mi yazdım? Hayır. Neden peki, mizah içerikli bir twit yüzünden uzaklaştırma alıyorum?

-Ceza almamın sebebi de “Yükseköğretim kurumunda kişilerin şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak”mış. Twiti şuan bulamıyorum sildiğim için ama ben kimseye bir hakaret etmedim.

ÖZÜR DİLEYİP TWEETİ KALDIRDI

-Savunmam alındığı zaman ben özrümü dileyip twiti kaldırdım ama bir insanın böyle bir sebepten dolayı geleceğiyle oynamak bu kadar kolay olmamalı. Tarih bölümüne çok büyük umutlarla girmiştim. Çok güzel hayallerim vardı ama şimdi o hayallerimin hepsini tek kalemde sildim. Bu yaşanan olay beni cidden soğuttu.

-Şu yaşıma kadar kimseye bir zararım dokunmadı ahlaka aykırı bir harekette dahi bulunmadım ama bu aldığım ceza ilerde eminim sürekli karşıma çıkacak ve ben insanlara sürekli bunun büyük bir olaydan dolayı değil bir twit yüzünden olduğunu açıklamaya çalışıcam.

REKTÖRE ULAŞMAK İSTİYOR

-Benim şuan ulaşmak istediğim tek kişi rektörümüz olan Fatih Savaşan. Kendisini az çok bildiğim için bana yardım edebilecek tek kişi de o. Lütfen Fatih hocanın bu durumu görmesi için bana destek olun, tek istediğim bu.

-Yemin ederim ben ne o twitle okulu küçük düşürmeye çalıştım ne de birisine şahsi bir hakarette bulundum. Amacım sadece biraz gülünüp geçilmesiydi ki öyle de oldu.

-Çevrem tarafından da bilinir Sakarya’ya çok çok isteyerek ve severek gelmiştim. Durumun bu raddeye gelmesi benim için büyük bir yıkımdan başka bir şey olmadı.”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com