İmamoğlu aleyhine kurgu video haber yapan 4 sanığa hapis cezası

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldırdığı limonlar konusunda “yandaş stokçudan aldı” diyerek kurgu video haber hazırlayan 4 sanık, hapis cezasına çarptırıldı.

KRONOS 28 Eylül 2023 GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun pandemi döneminde Mersin’den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili kurgu video röportaj ve haber yaparak, “yandaş üreticiden alıyor” algısı oluşturmaya çalışan sanıklar mahkum oldu.

Sanık Mahmut Dölek 10 ay 15 gün, Ömer Tuncel, Ömer Sezer ve Emrah Toraman ise 265’er gün hapis cezasına çarptırıldı.

Dava konusu kurgu video haber, kamera çekimiyle kanıtlanmıştı. Görüntülerde, Erdemli’de kendisine ait internet sitesi bulunan Mahmut Dölek, üretici rolündeki AKP eski ilçe yöneticisi Ömer Tuncel ile bir bahçede röportaj yapıyor.

İMAMOĞLU’NA YÖNELİK LİMON KUMPASI DAVASI NEDİR? 

Dölek, Ömer Tuncel’i nasıl konuşacağı konusunda yönlendirirken, Tuncel’in yanlış ifadeleri üzerine de konuşmayı kesiyor, “Olmadı, yandaş stokçudan aldı. Yandaş vurgusu yapalım” diyor.

Üretici rolündeki Ömer Tuncel ise ‘Yandaş stokçu dersek, diğer limonculara zarar veririz” diye cevap veriyor. Dölek ise Tuncel’e neler söylemesi gerektiğini tek tek anlatıyor: “Ekrem İmamoğlu yandaş stokçulardan 100 ton limon aldı, bizden herhangi bir limon almadı. Bunu yandaş stokçulardan aldı’ diyeceksin.”

Dölek’in yönlendirmesi ile yeniden konuşmaya başlayan Ömer Tuncel, bu kez “Ekrem İmamoğlu’nun 100 ton limon aldığı söyleniyor. Ancak, aldığımız bilgiye göre Erdemli’den almadı. Aldığımız ve duyduğumuz bilgiye göre Tarsus’tan kendi partisine yakın bir stokçudan aldı” diyor.

Söz konusu olayın ortaya çıkması üzerine İmamoğlu’nun şikayeti üzerine olayın üzerinden yaklaşık 8 ay geçtikten sonra Erdemli Yerel Diriliş Gazetesi imtiyaz sahibi Mahmut Dölek, çiftçi rolüne bürünen arkadaşı Ömer Tuncel, cep telefonu ile görüntüyü çektiği ileri sürülen Demokrat Parti eski İlçe Başkanı Emrah Toraman’ın yanı sıra Kumkuyu eski Belde Belediye Başkanı Ömer Sezer’in ifadeleri alındı.

DAVA AÇILMIŞTI 

Zanlılardan Mahmut Dölek, savcılıkta verdiği ifadede, amaçlarının mizah yapmak olduğunu iddia etti.

4 kişi hakkında İstanbul Büyükçekmece 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Kamu Görevlisine Görevinden Ötürü Hakaret” suçundan dava açıldı.

Mahkeme 4 sanığı hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar Mahmut Dölek’e 10 ay 15 gün, Ömer Tuncel, Ömer Sezer ve Emrah Toraman’a ise 265’er gün hapis cezası verildi. Gerekçeli karar da açıklanırken, sanıkların kararı temyiz edeceği öğrenildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com