İmamoğlu’ndan 3 vekil açıklaması: Dönemin ruhuna zarar verdiler, pişman olacaklar

İBB Başkanı İmamoğlu, CHP'nin son 30 yılın en başarılı siyasal sürecini yaşadığını belirterek, istifa eden milletvekillerini dönemin ruhuna zarar verdikleri için eleştirdiğini söyledi. İmamoğlu, "Pişman olacaklarını şimdiden görüyorum" dedi.

KRONOS 29 Ocak 2021

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce’nin kuracağı partiye katılmak için istifa eden eden üç milletvekiliyle ilgili olarak “Pişman olacaklarını şimdiden görüyorum” dedi.

Halk TV’de gazeteci Özlem Gürses’in programına konuk olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce’ye fikrini 3-4 ay önce söylediğini belirterek, “Ama bundan sonraki yol tercihi bana göre yanlış. Umarım kurmaz ama kendi takdiridir. Umarım siyasi anlamdaki yol haritasını yine CHP’de devam ettirir. Elbette ki partimizin kurallarına, disiplinine uygun bir şekilde” dedi.

İmamoğlu, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel’in CHP’den istifasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Üzüldüm ama onların adına üzüldüm. Böyle önemli bir süreçte, önemli bir yolculukta CHP’nin özellikle son dönemde, tabiri caizse bugünün şikâyet ettiğimiz bütün unsurlarının karşısında buluşan ittifak ruhuna önderlik ettiği bir dönemde böyle bir tercihlerini hem anlamlı bulmadım hem kendi adlarına üzüldüm. Milletimizin bu tür olayları çok rasyonel bakış açısıyla takip ettiğini biliyorum. Pişman olacaklarını şimdiden görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.


 

CHP’nin temel değerleri bulunduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu değerleri bahane edip partiden ayrılıyorum demek, şu anda bu partide siyaset yapan ben ve benim gibi milyonlarca insana hakaret. Bu 3 kişilik bir hareket” dedi.

Üç milletvekilinin partileri sayesinde vekil seçildiklerine işaret eden İmamoğlu, şöyle devam etti: “CHP sayesinde seçilmiş milletvekilleri bazı eksiklikleri görüyorlarsa ki katılmıyorum fikirlerine, eleştirilerine katılmıyorum. Eleştirel bakışları varsa bile bunun mücadelesi asla vazgeçmeden CHP’nin içidir, kurullarıdır, heyetleridir.”

‘DÖNEMİN RUHUNA ZARAR VERDİLER’

İstifa eden milletvekillerinin dönemin ruhuna zarar verdiklerini düşündüğü için tepki gösterdiğini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti: “Bu tartışmayı yaratanlar adına süreci üzülerek izliyorum. Bir de bu dönemin ruhuna zarar verdikleri için de elbette içimde bir tepkim var. Ben içimde saklıyorum. Partimin içindeki gerekli kurullarda bunu söylerim. CHP son 30 yılın en başarılı siyasal sürecini yaşıyor. 2019 yerel seçimleri hatta 2018’de atılan ittifak-uzlaşma zemini Türkiye politikası, siyaseti açısından muazzam önemli ve değerli bir dönem. Çok başarılı bir dönem.”

‘2019 YEREL SEÇİMLERİ SONUÇ DEĞİL, BAŞLANĞIÇ’

“2019 yerel seçimlerini bir sonuç diye okuyan insanlar çok kısır düşünen insanlar” diyen İmamoğlu, “Sonuç değil tümüyle bir başlangıç. Bu başlangıç ruhunu anlamaları gerekir. Ülkenin geleceğine dönük bir başlangıç. Genel başkanımızın kurultayda ifade ettiği gibi aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına dönük bir sürecin başlangıcı. Çok değerli buluyorum ben 2019’u o anlamda” diye konuştu.
İmamoğlu, önümüzdeki 3 yıl, 4 yıl aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına dönük müthiş bir başlangıç yapabilme fırsatına sahip olduklarına dikkat çekerek, “Kesinlikle bunun önderi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Oyu, kurumsallığı ve gücü bakımından. Bu yönüyle çok asil bir yol yürüyüşü var. Bütün bu tartışmaların her birisi günün sonunda birazcık canımızı sıkabilir, yüreğimizi burkabilir. Ama zerre kadar zarar vermez” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com