İmamoğlu’ndan Soylu’ya: ‘Bence suç’ diye bir şey olabilir mi?

Türbede elleri arkada gezdiği için hakkında soruşturma başlatılan İBB Başkanı İmamoğlu’nun o görüntüsü için İçişleri Bakanı Soylu, “Bence suç” demişti. Soylu’ya cevap veren İmamoğlu, “Bir bakanın, böyle ifadede bulunmasından ben hicap duyuyorum, utanıyorum, üzülüyorum” dedi.

KRONOS 07 Mayıs 2021 GÜNDEM

İmamoğlu: ‘Bence suç’ diye bir kavram olur mu? Bir İçişleri Bakanı böyle konuşamaz.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesi ziyareti sırasında elleri arkada görüntülerden dolayı hakkında başlatılan incelemeyle ilgili soruları yanıtladı.

‘BU ŞEKİLDE VAKİTLERİNİ HARCAMALARI ÜZÜCÜ’ 

İmamoğlu, “İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, görüntülerin kendisine göre suç olduğunu söyleyip, ‘Böyle bir görüntü olmaz’ dedi. Ne diyeceksiniz” sorusuna, “Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. Bir bakanın, böyle ifadede bulunmasından ben hicap duyuyorum, utanıyorum, üzülüyorum” yanıtını verdi.

‘BENCE SUÇ’ DİYE BİR ŞEY VAR MI? 

Soylu’nun bir bakan olarak ‘bence suç’ ifadesini kullanmaması gerektiğini kaydeden İmamoğlu, “‘Bence suç’ diye bir şey ar mı Anayasa’da? Bakanlık yapıyorsunuz ve ‘Bence suç’ diye bir yorum yapıyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Anayasa’da ya da kanunda böyle bir tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. ‘Bence suç’ diye açıklayarak, açıklama yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden, ‘Ben, aslında buna soruşturma izni veririm’ mesajı vermek, daha bugün yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma anlamına geliyor. Bu, çok doğru bir bakış açısı değil” şeklinde konuştu.

‘MİLLETİMİZ, UZUN YILLARDIR İLK DEFA GÜLDÜ’

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle: “Biz ifademizi gönderdik. Ama bugün eline gitmiştir ya da yarın gidecektir. Evvelsi gün yolladık ifademizi. Ama bizim ifademiz daha eline ulaşmadan, müfettiş bunu alıp okumadan, Bakan’ın böyle bir anlayışla, böyle bir dille bu sürece karşılık vermesi çok üzücü. Ben bu konu, inanın artık kapansın istiyordum. Biraz da 2-3 gündür milletin böyle diyaframından bu işe gülmesine de sevindim. Milletimiz, uzun yıllardır ilk defa güldü. Bu işin içinde olanlara güldü, bu kararı verenlere güldü, bu süreci kovalayanlara güldü.”

‘CUMHURBAŞKANI’NIN İLGİSİNE HAVALE EDİYORUM’

“Ben, açık ve net söyleyeyim: Sayın İçişleri Bakanı’nın bu ifadelerini ve bu tavrını, bu anlayışını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilgisine havale ediyorum. İstirham ediyorum; bu süreci analiz etsinler. Bunun altında ne var, ne yapılma isteniyor? Ben, ciddiye almayacağım. Ben, işime bakıyorum zaten. Hepimiz işimize bakıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilgisine havale ediyorum. Hiç hoş bir tavır değil. Hatta çok kötü bir tavır.”

‘BU İŞ EKREM İMAMOĞLU’NA YARASA NE OLUR, YARAMASA NE OLUR?’

“Yahu bu iş Ekrem İmamoğlu’na yarasa ne olur, yaramasa ne olur? Milletimizin devletimizin itibarını aşağı indiriyor bu tavır ve davranış. Bu benim işime yarıyor… Yüzüm mü gülecek yani. Böyle bir şey olur mu ya? Millet karşı tarafa güldüğünden, karşı tarafın bu haline hem güldüğünden hem üzüldüğünden Ekrem İmamoğlu’na yarıyor ya da mensubu olduğum siyasi partiye yarıyor…


 

‘İÇİŞLERİ BAKANI BÖYLE KONUŞAMAZ’ 

Böyle bir şeyden faydalanmak isteyecek bir karakterim yok ki. Ben üzülüyorum. Yüz halime bakın, üzülüyorum şu anda. Bir bakanın, böyle ifadede bulunmasından, ben, hicap duyuyorum; utanıyorum, üzülüyorum. Ülkemin bakanı çünkü, ayıp. ‘Bence suç’ Böyle bir kavram olur mu? ‘Bence Diyarbakır sürecine soruşturma izni veririm, ama arkadaşlarım bana dedi ki olmaz…’ Ya siz, bakansınız. İşleyen süreçte, kanuna dair olan, kanunun hüküm metninin tanımladığı bir sürece böyle bir yorum yapmaya dahi hakkınız yok sizin. İçişleri Bakanı böyle konuşamaz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com