‘İmamoğlu’nun Erdoğan’ın karşısına çıkarılması satranç hamlesi gibi’

'Özel’in TBB Başkanlığına İmamoğlu’nu göstermesinin stratejik bir anlamı da var. AK Parti’nin halkın önüne çıkaracağı Erdoğan’dan başka kimsesi yok, kalmadı. Özel, AK Parti’nin hem oyun kurucu hem forvetinin aynı kişi, yani Erdoğan olduğunu görüyor.'

KRONOS 02 Haziran 2024 GÜNDEM

Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Özgür Özel’in, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu göstermesinin stratejik bir hamle olduğunu ve yenişden sahaya inmeye karar veren erdoğan’ın karşısına rakip belirlediğini öne sürdü.

İmamoğlu’nun Mansur Yavaş’la birlikte Özel’in “iki forvetinden” birisi olduğunu kaydeden Yetkin, AK Parti’nin halkın önüne çıkaracağı Erdoğan’dan başka kimsesi yok’ dedi.

Yetkin, ‘Özel, AK Parti’nin hem oyun kurucu hem forvetinin aynı kişi, yani Erdoğan olduğunu görüyor.CHP’nin üç ismi var siyasetini sürükleme kabiliyetine sahip, AK Parti’nin tek.’ ifadelerini kullandı.

Murat Yetkin şunları yazdı:

CHP lideri Özgür Özel’in, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gösterdiği 1 Haziran günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da AK Parti’nin Kızılcahamam kampında yeniden sahaya inme kararı aldı; hem de ufukta seçim görünmediği halde.

Son hafta içinde Özel ve Erdoğan’ın çıkışları, bir başka açıdan satranç maçındaki hamleler gibi de okunabilir.

Erdoğan’ın -en azından- 30 büyükşehri kapsayacak bu turunun 31 Mart seçim yenilgisi muhasebesi çerçevesinde üç amacı olduğu anlaşılıyor:

  • Seçmenle AK Parti arasında hasar gören bağları tamir,
  • AK Parti tabanıyla Genel Merkez arasındaki bağları tamir
  • AK Parti’nin Ekim sonrası yapılması beklenen ve “herhangi bir kongre” olmayıp yeniden yapılanmayla sonuçlanacağı tahmin edilen büyük kongresine hazırlık.

Tabii burada, özellikle birinci maddede Erdoğan’ın en büyük engeli devam eden ekonomik kriz. “Enflasyon rakamları düşüyor” söyleminin heyet pahalılığı geriletilmedikçe ve memur, işçi, emekli maaşlarına zam yapılmadıkça halkta karşılık görmesi zor.

İmamoğlu’nu öne çıkarmak

CHP’nin TBB Başkanlığı için İmamoğlu’nu aday göstermesinin de üç amacı olduğu görülüyor:

  • CHP, TBB Başkanı olarak İmamoğlu ile birlikte yurt sathında “kimsenin ne işi var demeyeceği” şekilde görünürlüğünü artırmak,
  • TBB Başkanı olarak İmamoğlu üzerinden “Cumhurbaşkanlığından bakanlara dek” kamu yönetimiyle temas için yeni bir kanal açmak,
  • Yurt sathında, özellikle Anadolu’da Erdoğan’ın karşısına İmamoğlu’nu çıkararak, aslında CHP tabanına da bir mesaj vermek.

İmamoğlu, Özel’in “iki forvetinden” birisi; diğeri de Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş. …

Özel’in TBB Başkanlığına İmamoğlu’nu göstermesinin stratejik bir anlamı da var.

AK Parti’nin halkın önüne çıkaracağı Erdoğan’dan başka kimsesi yok, kalmadı.

Özel, AK Parti’nin hem oyun kurucu hem forvetinin aynı kişi, yani Erdoğan olduğunu görüyor.

Hali hazırda CHP’nin oyun kurucusu Özel, beğenilen siyasetçi sıralamasında üçüncü sırada; Erdoğan dördüncü. CHP lideri ilk defa beğeni sıralamasında AK Parti liderinin önünde; kalıcı olup olmaması ayrı konu. İlk iki sırada da Yavaş ve İmamoğlu’nu görüyoruz.

CHP’nin üç ismi var siyasetini sürükleme kabiliyetine sahip, AK Parti’nin tek.

Sanırım konuya böyle de bakmak gerekiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com