IMF Başkanı’ndan “hazır olun” mesajı

Piyasalarda büyük merkez bankalarının 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağına dair beklentiler öne çıkarken, IMF Başkanı "Henüz erken." mesajı verdi.

KRONOS 18 Kasım 2023 EKONOMİ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva piyasalardaki indirim beklentisinin aksine faiz oranlarının uzun müddet yüksek seyredeceğini belirterek, “Buna hazır olun.” mesajı verdi.

Hem 2023 hem de 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminlerinin yüzde 3 oranında olduğunu belirten Georgieva, orta vadeli büyüme beklentilerinin biraz zayıf kaldığına işaret etti.

Georgieva, küresel ekonomik büyümenin son 30 yıldaki yüzde 3,8’lik büyüme seyrinin altında kaldığını kaydetti.

ENFLASYON KALICI ŞEKİLDE DÜŞMEDEN FAİZ İNMEYECEK

“Enflasyon yavaşlıyor. Geçen yıl yüzde 9’un üzerinde olan manşet enflasyonun 2024’te yüzde 4,80’e düşmesini bekliyoruz.” diyen Georgieva, çekirdek enflasyonun hâlâ yüksek seyrettiğini kaydetti.


 

Georgieva; “Sonuç olarak ne yazık ki faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması için hazırlıklı olmamız lazım.” dedi.

IMF Başkanı’na göre 2024 yılına kadar, hatta 2025’e kada yüksek seyredecek.

Enflasyonun hâlâ hedefin gerisinde olduğu yerlerde merkez bankalarının ihtiyatlı olmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Georgieva hemen hemen her yerde finans otoriteleri için zor bir dönem olacağını ifade etti.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada İsrail-Hamas Savaşı’na da temas eden Georgieva ekonomik açıdan bunun çatışmanın merkezinde bulunan ülkeler için “yıkıcı” olduğunu söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com