IMF: Ekonomik tahminler daha da kötü olacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ülke ekonomilerine ilişkin bu ay yapacakları büyüme tahminlerinin bir önceki tahminlerden daha kötü olduğunu belirterek, "Ülkelerin birçoğuna ilişkin tahminlerimizi aşağı yönlü revize ederken, az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon yapacağız" dedi.

KRONOS 16 Haziran 2020 EKONOMİ

IMF Başkanı Georgieva, Bratislava merkezli think-tank kuruluşu GLOBSEC tarafından düzenlenen, “Yeni tip coronavirus (Covid-19) sonrası dönemde mali istikrar ve toparlanmada IMF’nin rolü” konulu telekonferans etkinliğine katıldı.

‘2’İNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BU YANA İLK KÜRESEL KRİZ’ 

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hiçbir krizin Covid-19 gibi küresel olmadığını belirten Georgieva, Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu 170 ekonominin bu yılı daha düşük kişi başına düşen milli gelirle tamamlayacağını dile getirdi.

Georgieva, ekonominin ani şekilde durması üzerine hükümetler, merkez bankalarının hızlıca önlemler aldığını anımsatarak, büyük bir likidite artışı olduğunu ve mali önlemlerin tutarının 10 trilyon doları bulduğunu kaydetti.

‘DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 3 DARALACAK’

Nisan ayında yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda ülke ekonomilerine yönelik beklentilerini açıkladıklarını belirten Georgieva, dünya ekonomisinin yüzde 3 daralacağını öngördüklerini hatırlattı.

Georgieva, “Bir sonraki tahminlerimizi haziranda yapacağız ve ne yazık ki daha kötü olacak. Ülkelerin birçoğuna ilişkin tahminlerimizi aşağı yönlü revize ederken, az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon yapacağız” ifadesini kullandı.

‘BÜYÜK TECRİT’ 

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan 2020 sayısını “Büyük Tecrit” başlığı ile yayımlayan IMF, küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3’e düşürmüş, gelecek yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini ise 3,4’ten 5,8’e yükseltmişti.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na ilişkin güncellemesini 24 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com