İngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine baskılarını ‘soykırım’ olarak tanıdı

İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve uygulamalarını "soykırım" olarak tanıdı.

KRONOS 23 Nisan 2021 DÜNYA

Müslüman Uygurlar, Çin'in toplama kamplarında insanlık dışı muameleye maruz bırakılıyor.

İngiltere Parlamentosu, Çin’in Uygurlara yönelik baskı ve uygulamalarını, “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kitlesel insan hakları ihlalleri ve insanlığa karşı suçları” kınayan bir karar aldı. Parlamento “soykırım” olarak tanıyarak, hükümeti Pekin’e yönelik baskıyı artırmaya çağırdı.

Kararda, Çin’in yaptıkları soykırım olarak tanınırken, hükümete, Uygur Türklerini hedef alan eylemlerin durdurulması için harekete geçme çağrısı da yapıldı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den Nusrat Ghani tarafından sunulan önergenin bağlayıcılığı bulunmuyor. Çin’e karşı adım atma konusunda hükümet, kendi kararlarını almaya devam edebilecek.

“KİMSE İNKAR EDEMEZ”

AA’da yer alan habere göre, karara ilişkin değerlendirmede bulunan Milletvekili Yasmin Qureshi, “Bugünkü oylama, bir dönüm noktası olmalı. Sincan bölgesindeki ihlallerin büyüklüğünü kimse inkar edemez.” dedi.

İngiltere’nin Asya’dan Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, parlamentoda yaptığı konuşmada, hükümetin, Sincan’daki insan hakları ihlallerini soykırım olarak tanıyacak herhangi bir kararın “yetkili” mahkemelerce alınması gerektiği yönündeki tutumunu yineledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com