İngiltere’de kansere bağlı on ölümden birini engelleyecek test umudu

İngiltere'de 50'den fazla kanser türünü herhangi belirtisi olmadan önce tespitinde kullanılacak bir kan testi gönüllüler üzerinde deneniyor.

KRONOS 22 Ağustos 2022 DÜNYA

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) kanser hastalarına uygulanacak testlerle ölümlerin engellenmesi hedefleniyor. NHS Başkanı Amanda Pritchard, “Bu basit ve hızlı kan testi, kanser tespiti ve tedavisinde çığır açabilir. Kanseri henüz belirtileri ortaya çıkmadan önce tespit ederek hastanın tedavi ve hayatta kalma şansını artırabiliriz” ifadelerinde bulundu.

The Sun’ın aktardığına göre; Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr Marco Gerlinger, “Bu yeni araştırma, birçok farklı kanser türünü tespit edebilen basit kan testine dair etkileyici sonuçlar gösteriyor” dedi.

ERKEN TEŞHİSLE KURTULAN BİNLERCE HAYAT OLABİLİR

Test, 50 yaş üzeri de dahil olmak üzere kanser riski yüksek kişilere uygulanacak. Testin, bazı kan kanseri türleri ile erken aşamada tespit edilmesi zor olan kanser türlerini tespitte önemli rol oynayabileceği belirtildi.
Uzamanlar testin her on kanserden birinin ölümünü önleyebileceği iddia ediyor.

Yapılan testlerde 140 bin gönüllü içinden yüzlercesinin elde edilen bulgular nedeniyle tarama veya kolonoskopi için sevk edildiği öğrenildi. İngiliz uzmanlar “Kutsal Kâse” ismini verdikleri testin yılda 16.000 hayat kurutabileceğine inanıyorlar.

Testten alınan olumlu sonuçlar nedeniyle testlerin ülke çapında yaygınlaştırılacağı ve 2024’e kadar bir milyon kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com