İngiltere’den Koç’a inceleme kararı

Türkiye'nin en büyük holdingi Koç'un iştiraki Arçelik'in Avrupa'da pazar payını artırma stratejisi İngiltere'ye takıldı. Son karar işleri sarpa sarabilir.

KRONOS 28 Eylül 2023 EKONOMİ

Koç Holding’in beyaz eşya ve elektronik devi Arçelik’e onay beklediği bir dosyada İngiltere’den sürpriz bir inceleme kararı tebliğ edildi.

İngiltere Rekabet Kurulu (CMA), Arçelik’in beyaz eşya devi Whirlpool’un Avrupa’daki ev aletleri mağazalarını devralma talebini henüz karara bağlamadı.

CMA, rekabet hukuku ihlaline dair endişeleri gidermeye dair taahhütte bulunmaması hâlinde Arçelik hakkında derinlemesine bir tahkikat için dosyayı sevk edeceğini bildirdi.

TEK ÇATI ALTINDA TÜKETİCİNİ ALTERNATİFİ AZALABİLİR

CMA, devir mukavelesinin başlıca beyaz eşyaların arzı konusunda seçenekleri azaltabileceğini ve Arçelik’in endişelerini gidermemesi durumunda “Faz 2” diye nitelediği bir inceleme başlatılacağını belirtti.

Arçelik ve Whirlpool arasında ocak ayında imzalanan mukaveleye göre, iki şirketin Avrupa’daki birimleri tek çatı altında toplanacak. Çatı şirket küçük ve büyük ev aletleri ile elektronik cihazların satışını üstlenecek.

Yeni kurulacak şirketin yüzde 75’i Arçelik’e, kalan yüzde 25 ise, Whirlpool’a ait olacak.

CMA’nın onay vermesi hâlinde yeni şirket İngiltere’de çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri ve yemek aletleri satan en büyük şirket olacak.


 

Bahsi geçen piyasanın değeri 3,8 milyar sterlin (4,6 milyar dolar) civarında olacağı belirtiliyor.

CMA şunları kaydetti: “Arçelik ve Whirlpool’un pozisyonu, düşük ve orta fiyatlı ev aletleri piyasasında oldukça güçlü. (Şirketler) bu piyasada az sayıda rakip ile karşı karşıya kalacak. Bu durum pazarda tüketicinin seçeneklerini azaltabilir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com