İntihal haberleri çıktı, Boğaziçi Rektörü Melih Bulu tezlerini erişime kapattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Melih Bulu'nun yüksek lisans ve doktora tezi erişime kapatıldı.

KRONOS 04 Ocak 2021 GÜNDEM

AKP'li Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Melih Bulu yüksek lisans ve doktora tezlerini erişime kapattı. Melih Bulu’nun yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal yaptığına yönelik bulgular artıyor. İntihal, başka eserlere referans vermeden başkalarının hazırladığı metinleri kendi çalışması gibi kopyalamak anlamına geliyor.

Yükseköğrenim Kurumu Tez Merkezi’nde Prof. Dr. Melih Bulu’nun yüksek lisans ve doktora tezleri ulaşıma kapatıldı. Tez merkezi yazarın talebi doğrultusunda tezi erişime kapatıyor. Normalde tezler bitince yazarları en fazla üç sene erişime kapalı tutabiliyor.

Üç sene sonunda tüm tezler erişime açık hala geliyor ve buna YÖK’ün sitesinden herkes erişebiliyor. YÖK tez arama sayfasında Melih Bulu’nun tezleri okunmak istendiğinde şu cevap çıkıyor: “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz.”

Bazı eski tezler dijital ortamda olmayabiliyor. Bu durumda bile Melih Bulu’nun tezlerindeki gibi bir uyarı çıkmıyor. Bulu’nun doktora tezinin normalde dijital kopyası bulunuyor.

İntihal haberlerinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu yüksek lisans ve doktora tezlerini erişime kapattı

Üniversitelerde yapılan yüksek lisansı ve doktora tezlerinin birer kopyası Yüksek Öğretim Kurumu Tez Merkezi’ne gönderilmek zorunda. Bu tezler elektronik ortama aktarılır ve buradan her isteyenin ulaşması sağlanmış olur. Bilim adamları tezlerine çok fazla atıf yapılmasını isterler ve bu yüzden tezler herkesin incelemesine açık olur.


 

AKP’den siyaset yapan Melih Bulu’nun öğretim görevlisi bile olmadığı Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına toplumda büyük bir tepki oluştu. İntihal haberlerinde Melih Bulu’nun tezleri ile başka eserlerden kaynak göstermeden aldığı bölümler açıkça görülüyor. Bu haberlerin ardından Bulu’nun yüksek lisan ve doktora tezi herkesin erişimine kapatılması dikkat çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com