İran’da yeni Mahsa Amini olayı: 16 yaşındaki Armita Garawand komada

Norveç merkezli insan hakları örgütü Hengaw, İran'da 16 yaşındaki Armita Garawand'ın, "örtünme kurallarına uymadığı için ağır fiziksel saldırıya uğradığını" duyurdu.

KRONOS 04 Ekim 2023 DÜNYA

İran, ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini olayının ardından yeni bir darp vakasıyla gündemde. İran’da 16 yaşındaki Armita Garawand’ın ahlak polisi tarafından darp edilerek komaya sokulduğuna yönelik haberler dünya gündemine oturdu.

Norveç merkezli insan hakları örgütü Hengaw, 16 yaşındaki Armita Garawand’ın, “örtünme kurallarına uymadığı için ağır fiziksel saldırıya uğradığını” duyurdu.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde Garawand’ın başka yolcular tarafından trenden indirildiği ve hareketsiz kaldığı gözüküyor.

İran rejimine yakın devlet medyası ise Garawand’ın kan basıncının düşmesinin ardından bayıldığını ve tren vagonunun yan tarafına çarptığını öne sürdü.

Hükümetin resmi haber ajansı Fars, Garawand’ın ailesiyle yapılan bir röportaj yayınladı. Röportajda aile, kızlarının saldırıya uğramadığını söylüyor. Garawand’ın babası “Tüm videoları izledik ve olayın kaza olduğu bizim için kanıtlandı. İnsanlardan çocuğumuzun iyileşmesi için dua etmelerini istiyoruz” dedi.


 

İranlı yetkililer geçmişte de benzer olaylarda aile üyeleriyle zorla yapılan röportajları yayınlamıştı.

The Guardian’ın aktardığına göre hastaneye giderek haber yapmak isteyen gazeteci Maryam Lotfi, kısa süreliğine gözaltına alındı.

Olayın ardından hastaneye kaldırılan Garawand’ın yoğun bakımda tedavi gördüğünü gösteren fotoğraflar da sosyal medya üzerinden yayıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com