İş Bankası’nın sürpriz birleşme hamlesi taşları yerinden oynattı

Türkiye'nin en büyük özel bankası İş Bankası'nın şirketleri tek çatı altında toplama hamlesi yatırımcının yüzünü güldürdü. Haftalık değer artışı yüzde 32.

KRONOS 30 Ağustos 2023 EKONOMİ

Türkiye İş Bankası’nın sürpiz hamlesi Borsa İstanbul’da (BİST) dengeleri alt üst etti. İştirakleri tek çatı altında, muhtemelen holding modeli ile birleştirmeye hazırlanan İş Bankası’nın hisse fiyatı rekor kırdı.

Küçük ortaklarına bir haftada yüzde 32 kazandıran İş Bankası (İSCTR) aynı zamanda bankacılık endeksini (XBANK) de yukarı çekti. Hisse fiyatı 29 Ağustos Salı günü kapanış seansında 22,16 TL’ye yükseldi.

YILLIK GETİRİ YÜZDE 208’İ BULDU

İş Bankası hisselerinde son bir aylık getiri oranı ise, yüzde 50’ye yaklaştı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla hisse fiyatı yüzde 208 arttı.

İş Bankası hisse senedinde son iki günde Ak Yatırım üzerinden yaklaşık 100 milyon lotluk yabancı alımı dikkatten kaçmadı.


 

İş Bankası hisseleri BİST 100 endeksinin üzerinde bir performans gösterdi. BİST-100 son bir yılda yüzde 151 getiri imkânı sunarken; son bir ayda ise, yüzde 11 yükseldi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÖZEL BANKASI

26 Ağustos 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 31 Haziran 2023 tarihi itibarıyla yıl sonuna göre yüzde 38,20 artarak 1,9 trilyon TL seviyesine yükseldi.

Yılın ilk 6 ayında 31,5 milyar TL kâr elde eden bankanın özkaynak büyüklüğü 208,5 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterliliği oranı ise yüzde 21,30 seviyesine çıktı.

1.195 şube, 6 bin 476 bankamatik ve 22 bini aşkın personeli bulunan İş Bankası; Almanya’da İşbank AG, Gürcistan’da İşbank Georgia A.Ş. ve Rusya’da İşbank A.Ş. ticarî unvanları ile faaliyet gösteriyor.

İş Bankası enerjiden teknolojiye, finanstan cama kritik sektörlerde lider şirketlerin hâkim hissedarı. Bankanın iştiraki Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi’nin (SİSE) hisseleri de BİST’te işlem görüyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com