‘İnsanların iş bulma umudu kalmadı: İşsizlik intiharları artacak’

İşsizlik sorunun ciddi boyutlara ulaştığını, eskiden eğitimsiz kesimlere reva görülen işsizliğin artık eğitimli kesimler için de temel sorun haline geldiğini söyleyen Klinik Psikolog Elif Efsun Tatar, "İşsiz olan bir insanın en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaması, kişiye bir anlamda ‘sen yaşama’ mesajı vermekte. İşsizlik yüzünden intiharlar artmaya devam edecek gibi görünmekte” dedi.

KRONOS 12 Haziran 2020 GÜNDEM

Şubat ayında Hatay Valiliği önüne gelen Adem Yarıcı "Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?" diyerek kendini yakmıştı

TÜİK, işsizlik rakamlarının salgın döneminde azaldığını açıklasa da DİSK-AR bu verilerin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. DİSK-AR’a göre, gelinen aşamada Covid-19 salgını sürecinde en az 6 milyon istihdam kaybı oldu ve salgının etkisiyle yenilenmiş geniş tanımlı işsizlik 13 milyonu aştı.

İŞ BULMAKTAN UMUDU KESENLERİN ORANI 1 MİLYON 174 BİN

TÜİK verilerinde dikkat çeken bir diğer veri ise çalışmak istediği halde iş bulamayan ve iş aramaktan umudunu kesenlerin sayısında yaşanan artış. Buna göre, Mart 2020’de iş bulmaktan umudunu kesenlerin sayısı 1 milyon 174 bin kişi oldu.

Klinik Psikolog Elif Efsun Tatar, çalışmak istediği halde iş bulamayan ve iş aramaktan umudunu kesen bireylerin yaşadıkları psikolojik durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

İŞSİZLİK, EĞİTİMLİ KESİMLER İÇİN DE TEMEL SORUN  

MA’dan Selam Güzelyüz’e konuşan Tatar, artarak devam eden işsizlik sorunun ciddi boyutlara ulaştığını, eskiden eğitimsiz kesimlere reva görülen işsizliğin artık eğitimli kesimler için temel sorun haline geldiğini söyledi.

Tatar, ülkedeki işsizlik sorununun temel insani gereksinimleri dahi giderememe noktasına geldiğine dikkat çeken Tatar, “İnsanlar vasıflarının altında işlere razı olduklarında bile iş bulmakta sorun yaşıyorlar” dedi.

İş arama sürecinin kendi başına zorlu bir süreç olduğuna değinerek, iş bulamamanın insanları umutsuzluğa sürüklediğini ifade eden Tatar, uzun süre işsiz kalan bireylerin bir noktada umutlarını kaybettiğini belirtti. İşsizliğin bireyleri sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda psikolojik sağlık açısından da düşürdüğünü söyleyen Tatar, birçok insanın bundan sonra iş bulabileceğine dair inancını yitirdiğini ekledi.

‘İŞSİZLİK BİR ANLAMDA KİŞİYE ‘SEN YAŞAMA’ MESAJI VERİYOR’

Tatar, “İşsiz olan bir insanın en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaması, kişiye bir anlamda ‘sen yaşama’ mesajı vermektedir. İşsizlik yüzünden intiharlar son yıllarda artmaktadır ve artmaya devam edecek gibi görünmektedir” dedi. Tatar’a göre işsizlik ve intihar arasındaki ilişkinin nedenselliği ise şöyle:

‘İŞSİZLİK KİŞİNİN SOSYALLEŞMESİNE DE ENGEL’ 

İşsizlik kişinin birçok ihtiyacını karşılamasını önlediği gibi, sosyalleşme ihtiyacını karşılamasını da önlemektedir. Yeterince sosyalleşemeyen kişiler gittikçe yalnızlaşırlar, sosyal destekleri azalır. Yalnızlık ve sosyal destek kaynaklarının yetersizliği, kişinin yaşadığı umutsuzluğu, gelecek kaygısını ve depresyonu iyice derinleştirir.

‘DEFALARCA DENEMEK VE SONUÇ ALAMAMAK YIPRATICI BİR SÜREÇ’ 

Uzun süre iş bulamayan kişiler, sonraki iş arama girişimleri adına da umutsuz olurlar. Bir şeyi defalarca denemek ve sonuca ulaşamamak yıpratıcı bir süreçtir. Kimse her defasında olumsuz sonuçlanan bir şeyle ilgili umutlu ve hevesli olamaz. İş bulamama, vasıflarının ve insani şartların altında çalışma, kişinin kendine yönelik saygısını yerle bir etmekte ve hem bugününü hem de geleceğini olumsuz etkilemektedir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com