İş dünyası onu konuşuyor: Kovuldu, rakip şirkette iş buldu, kovulduğu yere CEO olarak döndü

Sürpriz bir şekilde Cuma günü OpenAI’ye bağlı ChatGPT'den atılan Sam Altman, Pazar günü Microsoft’ta çalışacağını duyurdu. 700 OpenAI çalışanı istifa tehdidinde bulununca Altman yeniden ChatGPT’deki görevine getirildi.

KRONOS 22 Kasım 2023 EKONOMİ

OpenAI, yönetim kurulu tarafından kovulan Sam Altman’ı bir haftadan kısa bir süre sonra CEO olarak geri getirdi.

Onun görevden alınmasının ardından, aralarında kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi Ilya Sutskever’in de bulunduğu yüzlerce OpenAI çalışanı, geri kalan yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesini veya ayrılmalarını talep eden bir mektup imzaladı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Altman ve OpenAI’den diğerlerinin “yeni, gelişmiş bir AI araştırma ekibi” kurmak için katılacağını söyledi.

ALTMAN’IN İŞİNE SON VEREN İDARE KOMİSYONU DEĞİŞTİ
Sam Altman Cuma günü alındığı ChatGPT yöneticiliği görevine, hafta sonu Microsoft’a geçeceğini beyan ettikten sonra, dün geri döndü. OpenAI tarafında yapılan açıklamada şirketin İdare Komisyonu’nun da değiştirileceği bildirildi. İderi Komisyonu, Altman’ın işine sor verilmesi kararını vermişti.

Altman ise yaptığı açıklamada Microstft Şefi Satya Nadella’nın geri dönmesini desteklediğini belirterek “Yeni İdare Kurulu ve Satya’nın desteği ile Open Aİ’ye geri dönmekten ve Microsoft’la olan işbirliğimizi geliştirecek olmaktan mutluluk duyuyorum“ dedi. Microsoft, Open AI hissedarlarından birisi.

OPEN AI ÇALIŞANLARININ ORTAK TAVRI
Altman’ın Cumu günü İdare Kurulu tarafından görevine son verilmesi ve Pazar günü Microsoft’a gitmeye karar vermesinden sonra OPEN AI’nin 770 çalışanından 700’ü Altman’ın peşinden gideceklerini söylemişti. Bu Open AI’nin kapanması anlamına geliyordu.


Altman’ın Bizans entrikalarına benzetilen gönderilişinin mimarı olarak OpenAI teknoloji bölümü şefi İlya Sutskever gösteriliyor. Sutskever, Altman’ın geliştirdikleri ChatGPT yapay zeka yazılımını çok hızlı ve fazla ticari gayelerle piyasaya sürdüğü gerekçesiyle İdare Kurulu’na başvurmuş ve İdare Kurulu’nu ikna etmişti. Ancak bu karara sert tepkiler çıkınca Sutskever de Altman’ın tarafına geçti ve Altman’ın gidişinde oynadığı rol için özür diledi.

YENİ YATIRIMCILAR BULDU
OpenAI 2015 yılında yapay zekayı herkes için kar amacı gütmeden geliştirmek amacıyla kurulmuştu. Ancak bağışlarla gerekli olan milyarlarca dolarlık sermayenin toplanamayacağı anlaşılınca başında Altman’ın bulunduğu kar amaçlı yeni bir firma kuruldu. Bu firma içinde Microsoft’un da bulunduğu yeni yatırımcılar buldu ve Microsoft’un sahip olduğu işlem gücünden istifade ederek hızla büyüdü.

Kaynak: CNBC

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com