İş insanı Hayrettin Çaycı: İthalat için döviz bulamıyoruz

Sarkuysan Elektrolitik Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, maliyetlerin çok arttığını fakat kamu ve özel bankalara getirilen kısıtlamalar ile kredi alamadıklarını özellikle ithalat için döviz bulmanın zor olduğunu belirtti.

KRONOS 17 Ocak 2022 EKONOMİ

İş dünyası iktidarın dövizle girdiği mücadeleden zarar görmeye başladı. Sarkuysan Elektrolitik Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, maliyetlerin çok arttığını fakat kamu ve özel bankalara getirilen kısıtlamalar ile kredi alamadıklarını özellikle ithalat için döviz bulmanın zor olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Piyasa Hattı programına katılan Hayrettin Çaycı, “Kamu bankalarına getirilmiş olan kısıtlamalar var. ‘Biz size kredi veririz ama döviz almayacaksınız’ diyorlar. Peki ben dövizi nereden bulacağım?” dedi.

‘KREDİLERDE ÇOK BÜYÜK ÇIKMAZ VAR’

”Artışlar iyi gibi duruyor ama bizim gibi ara ürünler üretenler için bu sadece finans yükünü arttırır” diyen Çaycı, ”Fiyatların yükselmesi bizim işletme sermayesine olan ihtiyacımızı yükseltti. Bunu sermaye artırımı ile gideremeyiz. Bizim en büyük kaynağımız krediler. Ancak kredilerde çok büyük çıkmaz var” dedi.

Çaycı, ”Döviz kredilerinde çok büyük sıkıntılar başladı. Bu sıkıntılardan sonra 2022 yılını daha sıkıntılı görüyorum. Krediye ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda reeskont kredilerinde duraklama yaşandı.”dedi.


 

“DÖVİZİ NEREDEN BULACAĞIM”

“Bu kredileri daha küçük firmalara kullandırmaya çalışıyorlar. Biz Eximbank’tan besleniyorduk. Yeniden açılması lazım. Kamu bankalarına getirilmiş olan kısıtlamalar var. Diyorlar ki, ‘Biz size kredi veririz ama döviz almayacaksınız.’ Peki ben dövizi nereden bulacağım?” diyen Çaycı, “Böyle bir kısıtlama ile yol almak imkânsız. Özel bankalara da kısıtlama getirildi. Bankalar bizden taahhütname istiyorlar. Almış olduğum kredinin yüzde 94’ü hammadde ve döviz olarak kullanmak zorundayım. İthalat için döviz bulmakta gerçekten zorlanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com