‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasında 24 gözaltı: Avukat, yazar, gazeteci…

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın başlattığı soruşturma çerçevesinde HDP'ye yönelik operasyonlarda 82 siyasetçi gözaltına alınırken, İstanbul’da da 'İsimsizler hareketi' soruşturması kapsamında aralarında gazeteci, yazar ve avukatların da bulunduğu çok sayıda kişi yine evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

KRONOS 25 Eylül 2020 GÜNDEM

'İsimsizler hareketi' soruşturması kapsamında aralarında Av. Tamer Doğan, Taylan Kulaçoğlu’nun kardeşi Özem Kulaçoğlu, yazar Temel Demirer, gazeteci Hakan Gülseven'in de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı

Aralarında tutuklu Taylan Kulaçoğlu’nun kardeşi Özen Kulaçoğlu, avukat Tamer Doğan, gazeteci Hakan Gülseven ve yazar Temel Demirer’in de olduğu çok sayıda ismin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan gazeteci Gülseven daha sonra serbest bırakıldı. Gülseven, “Buradan bir suç çıkar mı? Muhalif olan her şeyi suç haline getirmeye çalışıyorlar. Bir şey çıkacağını sanmıyorum” diye açıklama yaptı.

İsimsizler Hareketi Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘İsimsizler Hareketi’ne başlattığı soruşturma neticesinde Av. Tamer Doğan, Perihan Koca, Temel Demirer, Zeynep Kuray, Defne Halman, Hakan Gülseven ve Özen Kulaçoğlu gözaltına alınmıştır. Ne yaparsanız yapın #İsimsizlerSUSTURULAMAZ” denildi.

KULAÇOĞLU’NUN EVİNE BASKIN

Twitter’dan paylaşım yapan Taylan Kulaçoğlu’nun annesi Saliha Kulaçoğlu, “Evimizi polis bastı an itibari ile kızım Özen gözaltına alındı arama devam ediyor..” ifadeleriyle polis baskınını duyurdu. Özen Kulaçoğlu ise paylaşımında, “20 tane polis bastı gözaltına alınıyorum evden” dedi.

AVUKAT TAMER DOĞAN DA GÖZALTINA ALINDI

Kulaçoğlu’nun avukatı Tamer Doğan’ın evine de polis baskını yapıldı. Darıca Emekçi Kültür Derneği, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Dernek üyelerimizden Tolga Kubilay Çelik 06.30 saatlerinde evine yapılan baskından sonra gözaltına alınıp Vatan Emniyet’e götürüldü. Diğer üyemiz Av.Tamer Doğan’ın evinde ise polis baskını devam ediyor. Sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

YAZAR TEMEL DEMİRER’E ‘CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET’ GÖZALTISI

Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh Ceza Hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirer’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

TÖP SÖZCÜSÜ PERİHAN KOCA DA GÖZALTINDA

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyesi ve Dönem Sözcüsü Perihan Koca da ev baskınıyla gözaltına alındı. TÖP hesabından yapılan paylaşımda Koca’nın ‘sosyal medya yoluyla darbeye teşebbüs’ suçlamasıyla gözaltına alındığı yazıldı.

GAZETECİ ZEYNEP KURAY’IN DA EVİ BASILDI

Gazeteci Zeynep Kuray’ın da evine baskın düzenlendiği, ancak Kuray’ın evde olmadığı öğrenildi. Operasyon kapsamında 24 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

SABAH GÖZALTINA ALINAN GÜLSEVEN SERBEST BIRAKILDI

Gazeteci Hakan Gülseven de İsimsizler Hareketi operasyonu kapsamında sabah gözaltına alındı. Gözaltına alınışını “Yine gidiyoruz” diyerek sosyal medya hesabından duyuran gazeteci, daha sonra serbest bırakıldı.

BirGün’e konuşan Gülseven, bir Twitter hesabından ve Telegram grubundan suç çıkarılmaya çalışıldığını kaydederek, “Buradan bir suç çıkar mı? Muhalif olan her şeyi suç haline getirmeye çalışıyorlar. Bir şey çıkacağını sanmıyorum. Geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsimsizlere yönelik birtakım ifadeler kullanmıştı. Soylu’nun ifadelerinden sonra böyle bir uygulamayla karşılaştık” dedi.

Ayrıca ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla da ifade verdiğini aktaran Gülseven, “2015’te gözaltına alındığında ÖDP’li Onur Kılıç’a destek için attığım bir tweet’i de ‘Erdoğan’a hakaret’ diye göstermişler ama esas mesele İsimsizler grubu” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com