İşiniz de sizi sevecek mi?

İş hayatının ev hayatına karıştığı pandemi günlerinde yeni bir kitap "sevdiği işi yapma" efsanesini sorguluyor.

KRONOS 15 Şubat 2021 YAŞAM

İş hayatında sıkça duyduğumuz bir motivasyon ya da pazarlama cümlesidir: “Sevdiğiniz işi yaparsanız, çalışmış olmazsınız.”

Ancak çağın iş ortamının, sevdiği işi yapmanın bir imtiyaz olduğunu durmadan çalışanın yüzüne vurduğu da bir gerçek. Bu nasıl mı oluyor?

Sarah Jaffe Work Won’t Love You Back (İşiniz de Sizi Sevmeyecek) adlı kitabında tam da bunu, kendini işe adamanın nasıl sömürüye, tükenmişliğe ve yalnızlığa sebep olduğu anlatıyor. “Sevgi ürünü”nün iş ortamında bir efsane olduğunu savunan yazar, bunun alt metninde bazı işlerin aslında iş olmadığı, o nedenle tutkudan yapılması gerektiği savının bulunduğunu söylüyor.

Bu sömürü özellikle ücretsiz stajlarda, iş yükü ağır öğretmenlikte, teknoloji çalışanlarında, profesyonel atletlerde ve akademide yaşanabiliyor.

Jaffe bunu “bir iş tiranlığı” olarak tanımlıyor ve bu duruma gönüllü olarak boyun eğdiğimiz uyarısında bulunuyor. Bu efsanenin dinamiklerini öğrenmek ise çalışanlar için emeklerinin değerini öğrenmek açısından kurtarıcı olabilir.

Kitap aynı zamanda kapitalizmin iş ortamında yarattığı psikolojik baskıyı da örneklerle gözler önüne sererken, işin ve yaşamın anlamı konusunda da düşündürüyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com