İspanya, Filistin’i resmen ‘devlet’ olarak tanıdı

İspanya, Filistin devletini resmen tanıdı. Norveç ve İrlanda hükümetlerinin de Filistin devletini resmi olarak tanıması bekleniyor.

KRONOS 28 Mayıs 2024 DÜNYA

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı. İspanya Başbakanı Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. Tüm taraflarca kabul edilmediği müddetçe 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız” dedi.

Madrid’de bulunan Moncloa Sarayı’nda açıklama yapan Sanchez, “Önceliğimiz Gazze’de olup bitenlere son vermek ve geçişleri insani yardıma açmaktır, bundan sonra çabalarımızı iki devletli çözüme odaklayacağız. Bugünkü Filistin’i tanıma kararımız uluslararası hukuka uygundur ve bir barış konferansı düzenlemek için Arap ülkeleriyle birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞA GİDEN TEK YOL…’

Sanchez, “Filistin devletinin tanınması sadece tarihi bir adalet meselesi değil, aynı zamanda hepimizin amacı barışı tesis etmek. Barışa giden tek yol, İsrail devleti ile birlikte yaşayan Filistin devletinin kurulmasıdır” diye konuştu.

Sanchez ayrıca, İspanya’nın Filistin’i tanımasının, “dost bir ülke” olarak gördüğü ve “mümkün olan en güçlü ilişkiyi geliştirmek” istediği İsrail ile ilişkilerini tehlikeye atmaması gerektiğini de söyledi.

Bugün, İspanya’nın yanı sıra Norveç ve İrlanda hükümetlerinin de Filistin devletini resmi olarak tanıması bekleniyor.

İspanya, İrlanda ve Norveç’in attığı adımla BM’nin 193 üye ülkesinden 145’i Filistin devletini tanımış olacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com