İsrail basınından dikkat çeken iddia: ABD ve İran gizli toplantı yaptı

İsrail basını, ABD ve İran temsilcilerinin 14 Mayıs'ta Umman'da gizli bir toplantı düzenlediklerini iddia etti.

KRONOS 18 Mayıs 2024 DÜNYA

İsrail’de İbranice yayın yapan Walla haber sitesinin adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde, “14 Mayıs Salı günü ABD ve İran Orta Doğu’daki gerilime ilişkin Umman’da gizli görüşmelerde bulundu” ifadesi kullanıldı.

Gizli görüşmelere ABD tarafından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile İran Özel Temsilcisi Abram Paley’in katıldığı belirtilirken, İran tarafına ilişkin ise bilgi verilmedi.

İLK DOLAYLI MÜZAKERE TURU

Bu görüşmenin, Umman’da ocak ayında yapılan benzer bir toplantıdan bu yana iki taraf arasındaki ilk dolaylı müzakere turu olduğu aktarıldı. Dolaylı müzakerelerin Umman’ın arabuluculuğunda İran’ın İsrail’e saldırmasından yaklaşık bir ay sonra gerçekleştirildiğine dikkati çekilerek, ABD yönetiminin Orta Doğu’daki krizin bölgesel bir savaşa dönüşmesini engellemeye çalıştığı ifade edildi.

ABD’nin İran’ın bölgedeki vekilleri ve müttefikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna inandığı, bu gruplar arasında Lübnan’daki Hizbullah, Suriye ve Irak’ta ABD kuvvetlerine saldırılar düzenleyen milisler ve hâlen Kızıldeniz’de gemilere saldıran Yemen’deki Husilerin yer aldığı kaydedildi.

NÜKLEER PROGRAM DA GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmelerde, söz konusu saldırıların İran ve bölgedeki işbirlikçileri üzerinde ne gibi sonuçları olabileceğini açıklayan ABD’nin, İran’ın nükleer programını ilerletmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdiği aktarıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com