İsrail Büyükelçisi Lillian: Hamas’ın Türkiye’de ofisinin olmaması lazım

İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, Hamas saldırısına ilişkin, "Bence bu, Türkiye'de ya da dünyanın başka bir yerinde ofis ya da eylemleri olmaması gerektiği yönündeki fikrimizi güçlendiriyor" dedi.

KRONOS 08 Ekim 2023 DÜNYA

Hamas’ın başlattığı Aksa Tufanı operasyonu sonrasında İsrail savaş ilan etti. İsrail-Filistin çatışmaları ikinci gününe girerken, İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, Hamas saldırısına ilişkin, “Bence bu, Türkiye’de ya da dünyanın başka bir yerinde ofis ya da eylemleri olmaması gerektiği yönündeki fikrimizi güçlendiriyor” dedi.

Gazetecilere çevrimiçi bir brifing veren Lillian, İsrail’in önceliğinin saldırıya yanıt vermek olduğunu söyledi.

Lillian, “Arabuluculuk başka bir noktada geliyor. Şu anda maalesef ölüleri sayıyoruz, yaralıları tedavi etmeye çalışıyoruz ve kaç vatandaşın kaçırıldığını bile bilmiyoruz” diye konuştu.

Lillian, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm kaçırılan kişilerin evlerine geri döndüğünü görmek istiyoruz; sükunet ve sakinliğin İsrail ve bölgeye dönmesini istiyoruz. Bundan sonra arabuluculuk ve kimin arabuluculukta rol oynayacağından bahsedebiliriz.”

‘HAMAS’IN ÜST DÜZEY ÜYESİ TÜRKİYE’DE GÖRÜLÜYOR’

Hamas mensuplarının Türkiye’deki varlığı hakkında bir soruya da yanıt veren İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, Hamas’ın üst düzey mensuplarından Saleh Al Arouri’nin bazen Türkiye’deki etkinliklerde görüldüğünü, kendisinin insanlığa karşı suçlardan yargılanması gerektiğini söyledi.


 

Lillian şöyle devam etti:

“Bence bu, Hamas’ın Türkiye’de ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde ofisi ya da eylemi olmaması gerektiği yönündeki fikrimizi güçlendiriyor. Teröristlerin dünyanın herhangi bir ülkesinden eylemlerini yönlendirmesine ya da komuta etmesine yer yok.”

Lillian, Türkiye ile ilişkilerin etkilenip etkilenemeyeceği ile ilgili soruya da “Bunu söylemesi biraz zor. Bence bir ısınma sürecine giren İsrail-Türkiye ilişkileri dün gerçekleştirilen saldırıdan ve devam eden terörle mücadeleden etkilenmemeli” yanıtını verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com