İsrail kendi İHA’sını vurdu

İsrail hava savunma sistemi, İsrail ordusuna ait insansız hava aracını düşürdü.

KRONOS 30 Mayıs 2024 DÜNYA

İsrail ordusu, hava savunma sisteminin yanlışlıkla Shlomi kasabası üzerinde uçan bir İsrail İHA’sını vurduğunu açıkladı.

Olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığını belirten ordu yetkilileri, konuya ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Soruşturma sürecinde, hata nedenlerinin ve benzer olayların tekrarının nasıl önleneceğinin araştırılacağı vurgulandı.

İHA – İNSANSIZ HAVA ARACI NEDİR?
İnsansız hava aracı (İHA) veya dron, fiziksel olarak içinde insan bulunmayan bir tür uçan araçtır. Bazen helikopter anlamındaki dikuçar sözcüğünün insansız hava aracı anlamında kullanıldığı da görülmektedir. İHA’ların en önemli ve olmazsa olmaz bileşeni, yer tabanlı bir kontrolör ile uçak arasında bir iletişim sistemdir.


İHA’lar iki sınıfa ayrılırlar: uzaktan kumanda edilerek uçanlar, kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilenler. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır.[9] Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır.[1] Bunun yanında İHA’lar, son zamanlarda yangın söndürme amaçlı da kullanılmıştır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com