İsrail, Refah’ta çadır kampı hedef aldı: En az 21 kişi öldü

İsrail, Refah'a yönelik saldırılarını sürdürürken bir çadır kampını hedef aldığı duyuruldu. En az 21 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

KRONOS 28 Mayıs 2024 DÜNYA

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in yine Refah’ın batısında yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı çadırların bulunduğu bölgeye saldırı düzenlediğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, saldırı sonucunda 21 Filistinlinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını söyledi.

Sağlık görevlileri ve bölge sakinlerine göre, İsrail’in yeni saldırıları Refah’ın batısındaki Mawasi’de “güvenli bölge olarak belirlenen” insani yardım alanındaki yerinden edilmiş ailelerin çadırlarını hedef aldı.

“TRAJİK KAZA”

İsrail savaş uçakları, Uluslararası Adalet Divanı hükümlerini yok sayarak Refah’ın kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı çadırları bombalamıştı.

Saldırı sonucunda 45 kişi yaşamını yitirirken Refah operasyonunun eskisinden de yoğun şekilde devam etmesi uluslararası tepkileri beraberinde getirmişti.

Netanyahu, 26 Mayıs’ta “trajik bir kaza” yaşandığını ve ordunun soruşturma başlattığını söyledi.

İSRAİL ORDUSUNDAN SALDIRI AÇIKLAMASI

İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, sivilleri öldüren yangına neyin sebep olduğunun hala “belirsiz” olduğunu belirtti.

Hagari, pazar gecesi Refah’a düzenlenen hava saldırısında savaş uçağının 17 kilogramlık bomba taşıdığını bildirdi ve “Saldırıda kullanılan bombalar en küçük hava mühimmatlarıydı, bizim mühimmatımız tek başına bu büyüklükte bir yangını tutuşturamazdı” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com