Kudüs’teki Kürt mahallesinden Netflix’in zirvesine bir başarı öyküsü

Netflix’in ünlü dizisinde bir istihbarat elemanını canlandıran Idan Amedi, İsrail’deki Kürt toplumundan bahsettiği söyleşide, Kürt olduğunu söylemekten hiç çekinmediğini ifade etti.

KRONOS 19 Haziran 2020 YAŞAM

Netflix’in en çok seyredilen dizilerinden Fauda’nın oyuncularından Idan Amedi, Kürt köklerini asla unutmadığını, bir gün İmadiye, Zakho ve Duhok’u görceği hayali ile yaşadığını söyledi. 32 yaşındaki Amedi, Kudüs’ün Kürt mahallesinde doğdu ve büyüdü. Ailesinin köklerinden hep bahsettiğini, İsrail’de her zaman Kürt olduğunu söylediğini ve bundan gurur duyduğunu belirtti.

KONSERLERİNDE FİNALİ KÜRTÇE ŞARKI İLE YAPIYOR

Rudaw’a verdiği röportajda çocukluğundan bahseden Amedi, çocukken kimliğini tam olarak anlamadığını ama gençliğe adım atınca araştırmaya ve öğrenmeye başladığını ifade etti.

Kariyerine 2010’da şarkıcı olarak başlayan Amedi, genç yaşlardan itibaren Kürtçe müzik dinlediğini ve her konserinde köklerine duyduğu saygıyı ifade etmek için mutlaka Kürtçe bir şarkıyla kapanış yaptığını söyledi.

İSRAİL’DEKİ KÜRTLER BÖLGE İLE BAĞLARINI KOPARMADI

Bölgeyi hiç ziyaret etmemesine rağmen, Kürdistan’a büyük ilgi duyduğunu belirten sanatçı, İsrail’deki Kürt topluluğundan da bahsetti. “Yılda en az bir kez dans etmek, Kürtçe müzik dinlemek ve birbirimizi tanımak için bir araya geliyoruz. Umarım genç insanlar bu geleneği sürdürür.” diyen Amedi İsrail’deki Kürt-Yahudilerin hala Kürdistan bölgesi ile bağlarını koruduğunu da sözlerine ekledi.

HAYALİ KÜRDİSTAN’DA KONSER VERMEK

Kürdistan’da ve bölgede neler olup bittiğinden haberdar olmak için bir Facebook grubu kurduklarını belirten Amedi, bir gün Kurdistan’da sahne almayı çok arzı ettiğini söyledi: “Birkaç yıl önce bir konser yapmaya çalıştık ve ama başarılı olamadık. Umarım gelecekte olur, bu benim hayalim.”

Faunda’da, Batı Şeria ve Gazze’de faaliyet gösteren gizli bir İsrail istihbarat çalışanı rolü üstelenen Amedi, çoğu Kudüs’te yaşayan İsrail’deki tahmini 200 bin Kürt Yahudisinden biri. Amedi’nin, baba tarafı 1926’da, anne tarafı ise 1950’de Irak’ın Kürdistan bölgesinden ayrılıp, İsrail’e geldi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com