İsrail’den ABD’ye tehdit: “Gazze’de on binayı çökertiriz”

İsrail, ABD'nin Tel Aviv'e silah sevkiyatını durdurma kararı almasına tepki göstererek, Gazze'yi hassas olmayan füzelerle vuracakları tehdidinde bulundu.

KRONOS 08 Mayıs 2024 DÜNYA

İsrail Milletvekili Tali Gottlieb

İsrail Milletvekili Tali Gottlieb, ABD’nin duyarlı füzeler vermemesi tehdidine karşı Gazze’ye karşı sert bir yanıt verdi. Gottlieb, “ABD bizi duyarlı saldırı füzeleri vermemekle tehdit ediyor. Evet, ABD’ye haberlerim var. Bizim de duyarlı olmayan füzelerimiz ve kendimizi koruma hakkımız var. Bu yüzden belki duyarlı füzeler kullanarak belirli bir odayı veya binayı yıkmak yerine duyarlı olmayan füzelerimizi kullanarak (Gazze’de) on binayı çökertirim. On bina. Kullanacağım. Yapacağım şey bu.” ifadelerini kullandı.

Sevkiyatın durdurulmasına karşılık Gazze’yi hedef alacakları tehdidinde bulunan Gottlieb, şunları söyledi:

“ABD bizi hassas saldırı füzeleri vermemekle tehdit ediyor. Evet, ABD’ye haberlerim var. Bizim de hassas olmayan füzelerimiz ve kendimizi koruma hakkımız var. Bu yüzden belki hassas füzeler kullanarak belirli bir odayı veya binayı yıkmak yerine hassas olmayan füzelerimizi kullanarak (Gazze’de) on binayı çökertirim. On bina. Kullanacağım. Yapacağım şey bu.”


ABD SİLAH SEVKİYATININ DURUDURLDUĞUNU DOĞRULADI
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı bir kara saldırısı bağlamında bu ülkeye yakında gönderilecek silahlarla ilgili bir değerlendirme sürecinde olduklarını ve bu süreç devam ederken bazı silahların sevkiyatını askıya aldıklarını doğruladı. Austin ayrıca, İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı bir kara saldırısı düzenlemesini istemediklerini ve bu konudaki net mesajlarını Tel Aviv’deki muhataplarına aktardıklarını söyledi.

Austin, “İsrail’in kendini savunma araçlarına sahip olduğundan emin olmaya devam edeceğiz. Ancak şu anda Refah’taki gelişmelerin seyri bağlamında yakın zamanda (İsrail’e) gönderilecek güvenlik desteği sevkiyatlarını değerlendiriyoruz. Mevcut durumu değerlendirirken içinde yüksek miktarda mühimmat barındıran bir sevkiyatı durdurduk.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com