İsrail’e saldıran İran: Konu kapandı, bir daha hata yaparlarsa…

İran Devrim Muhafızları, İsrail'e çok sayıda SİHA ve füze ile misilleme düzenlendiğini açıkladı. Bir süre sonra İran'dan gelen açıklamada, "Mesele hallolmuş sayılabilir. Fakat İsrail rejimi bir diğer hata yaparsa, İran'ın yanıtı ciddi şekilde daha ağır olacaktır" denildi.

KRONOS 14 Nisan 2024 DÜNYA

İran, Suriye’nin başkenti Şam’daki Büyükelçilik yerleşkesine 1 Nisan günü düzenlenen hava saldırısına karşı İsrail’e beklenen saldırıyı başlattı. Devrim Muhafızları, İsrail’e çok sayıda SİHA ve füze ile misilleme düzenlendiğini açıkladı. İsrail televizyonu Kanal 12 İHA’lardan bazılarının Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde Amerikan ve İngiliz askeri uçakları tarafından düşürüldüğünü ileri sürdü.

İlerleyen saatlerde İran Birleşmiş Milletler Misyonu’ndan dikkat çekici bir açıklama geldi. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, “İran’ın, BM Şartı’nın meşru müdafaa ile ilgili 51’inci maddesi çerçevesinde düzenlenen askeri eylemi, Siyonist rejimin Şam’daki diplomatik yerleşkemize karşı saldırganlığına yanıt olarak düzenlendi. Mesele hallolmuş sayılabilir. Fakat İsrail rejimi bir diğer hata yaparsa, İran’ın yanıtı ciddi şekilde daha ağır olacaktır” denildi.

İsrail medyasına göre ilk sirenler güneydeki Berşeba, Dimona ve Nevatim’de harekete geçerken, hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin devreye girmesiyle Kudüs’te de siren ve patlama sesleri duyuldu.

BİR ÇOCUK AĞIR YARALANDI

İran’ın misillemesi sırasında İsrail’in güneyindeki Arad kentinde bulunan bir Bedevi kasabasına şarapnel düşmesi sonucu 10 yaşındaki bir çocuk ağır yaralandı. Times of Israel gazetesi, olayın, kasaba üzerinde bir İHA’nın hava savunma sistemi tarafından imha edilmesi sırasında yaşandığını duyurdu.

İsrail devlet televizyonu Kann da, Ürdün’ün kuzeyinde bir İHA’ya müdahale sırasında yangın çıktığını duyurdu.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, ülkedeki bütün Amerikan hükümeti çalışanlarına bir sonraki açıklamaya kadar bulundukları yerden ayrılmama talimatı verdi.

İsrail televizyonu Kanal 12 İHA’lardan bazılarının Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde Amerikan ve İngiliz askeri uçakları tarafından düşürüldüğünü ileri sürdü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com