‘İsrail’e silah satışı’ iddialarına iki bakanlıktan yalanlama

Milli Savunma Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı, İsrail ile iş birliği ve silah ticareti yapıldığına yönelik iddiaları yalanladı.

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

Gazze’de İsrail’in yoğun saldırıları ve ambargosu sürerken Türkiye’deki şirketlerin ve AKP hükümetinin İsrail ile ticareti kamuoyu tarafından tepki çekiyor. Son olarak bazı sosyal medya hesaplarında Türkiye’den İsrail’e barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edildiği iddia edildi. İddialar üzerine Ticaret Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yazılı açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“YİVSİZ AV TÜFEĞİ YEDEK PARÇA VE AKSESUARLARI…”
Bazı internet sitelerinde, TÜİK’in resmi verilerine göre, Ocak 2024 itibariyle Türkiye’den İsrail’e “Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı, haberi üzerine yapılan incelemelerde;

Ocak ayında, 36. fasil, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında “jel yakıt ve çakmak gazı”

93. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında “yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)” ihraç edildiği anlaşılmıştır.


Böylece, Gümrük Tarife Cetvelinin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.”

MSB tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN İSRAİL İLE HİÇBİR FAAL,YETİ BULUNMAMAKTADIR”
“İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemleri devam etmektedir. Filistin’in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir. Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı’nın İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi işbirliği dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com