TÜİK’e: İşsizliğin düşme ihtimali, Almanya’nın bizi kıskanma ihtimali kadardır 

Ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, TÜİK'in açıkladığı işsizlik verilerini değerlendirdi: "İşsizlikte tek bir ayda bu kadar sert bir düşüşün yaşanma ihtimali Almanya'nın bizi kıskanma ihtimaliyle aynıdır. Ona inanan buna da inanır."

KRONOS 11 Ağustos 2021 EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, işsiz sayısı 2021 yılı haziran ayında bir önceki aya kıyasla 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6’ya indi.

‘TÜİK’İ CİDDİYE ALMAK BİLE AYIP’ 

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, açıklanan verilere ilişkin “Ciddiye alıp açıklanan veriyi yorumlamak bile ayıp…” dediği köşesinde TÜİK’in verilerini şöyle değerlendirdi:

“Özet geçeyim… Ülkede 63 milyon 659 bin kişi çalışabilir. Oysa ülkede çalışan sayısı sadece 28 milyon 586 bin kişidir. Ülkede işsizlik ise sadece yüzde 10.6 olarak açıklanmaktadır. Bir önceki ayın yüzde 2.5 altındadır. Verinin özeti, rakamlar yalan söylemez ama yalancılar rakam söyler.

İşsizlikte tek bir ayda bu kadar sert bir düşüşün yaşanma ihtimali Almanya’nın bizi kıskanma ihtimali ile aynıdır… Ona inanan buna da inanır.

Muhtemelen işsiz olup evde oturmaktan canı sıkılmayanları çalışıyor sanıyorlar. Keyfi yerinde diye düşünüp açıkladıkları verinin dışında tutuyorlar.


 

‘GEREKLİ AYARLAMALAR YAPILIR’ 

Önümüzdeki ay için de ‘enflasyon siparişi’ geldi belli ki… Boşuna mı daha ayın 5’inde ‘Bu ay enflasyon çok hızlı düşecek’ dedi… Yok herhalde yalancı çıkartacak halleri…

Kısacası ekonomiyi yöneteceğim diye boşuna uğraşma… İşsizliği kaç istiyorsun? Seni kaç enflasyon kurtarır? Sana ne kadar büyüme lazım? Onu söyle…

Gerisini onlara bırak. Gerekli ayarlamalar yapılır, kalem oynatılır. Revizyona gidilir. Merak etme hepsi halledilir!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com