İstanbul’da daire fiyatına İspanya’da köy

İspanya yaşlı nüfus ve boşalan köyler krizi ile karşı karşıya. Artık emlak ilanlarında "satılık köy" ilanlarının sayısı giderek artıyor. Fiyatlar sudan ucuz!

KRONOS 08 Kasım 2022 EKONOMİ

İspanya’nın kuzeybatısındaki Zamora şehri yakınlarında bir köy 260 bin euroya (4,8 milyon Türk Lirası) satılıyor. Söz konusu fiyat İstanbul’da 130 metrekare lüks bir dairenin fiyatına tekabül ediyor.

Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre; emlakçılık hizmeti veren “İdealista” isimli internet sitesi, Portekiz sınırı yakınlarındaki Salto Köyü’nün satışa çıkarıldığını duyurdu.

Büyükşehirlere göçten dolayı boşalan köyde 44 ev ile kilise, okul, otel, bar, eski bir havuz, spor kompleksi hatta eski bir jandarma kışlası bulunduğu bildirildi.

1989’DAN İTİBAREN NÜFUS AZALMAYA BAŞLADI

Köydeki mülk sahiplerinin temsilciliğini yapan emlak şirketinden bir yetkili, 260 bin avroya 5 gündür satışta olan köyün ilanına şimdiye kadar 200 kişinin baktığını belirtti. İki İspanyol ve bir Portekiz ile bir İngilizin alım için ayrıntılı bilgi istediği kaydedildi.

Eski bir hidroelektrik santralinden dolayı 1950’li yıllarda inşâ edilen köye yakın tabiî bir parkın olduğu, 1989’da santralin kapanmasının akabinde nüfusun yavaş yavaş azaldığı bildirildi.


 

Santralin 2000’li yılların başında turizm kompleksi kurulması amacıyla bir yatırımcıya satıldığı, ancak projenin hiçbir zaman hayata geçirilmediği dile getirildi.

Köyü satın alacak yatırımcıların turizm maksatlı teşviklerden de faydalanabileceği belirtiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com