İstanbul’da ev fiyatlarını ve kiraları uçuracak karar

Merkez Bankası başta olmak üzere bütün ekonomi kurumları İstanbul'a taşınıyor. Ataşehir'de 100 metrekare dairenin kirası 13 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor.

KRONOS 10 Nisan 2023 EKONOMİ

İstanbul’a büyük bankacı göçü başladı. Kamu bankalarının genel müdürlükleri Ankara’dan İstanbul Ataşehir’de inşâ edilen Finans Merkezi’ne (İFM) taşınıyor.

Ziraat Banka­sı bu hafta, Vakıfbank ile Halk­bank’ın ise nisan ayı sonuna kadar İFM’de inşâ edilen yeni ge­nel müdürlük binasına taşınacak.

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu bankaları, sigorta şirketlerinin yer alacağı İFM’de 100 bin kişi çalışa­cak.

HEM EV FİYATI HEM DE KİRA KATLANACAK

Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Ziraat Kuleleri’nde Kule-1’in tamamının Ziraat Bankası’na 5 yıllığına ay­lık 42,8 milyon Türk Lirası (TL) kira bedeli üze­rinden kiraya verdi.

Ataşehir ile civarında konut fiyat­larının artmaya başla­dığını belirten Tüm Girişim­ci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Ak­doğan, Dünya’ya verdiği mülakatta, “İFM bulunduğu yer göç alan kalabalık bir bölge. İFM’nin faaliyete geçmesi ile konut piyasasını da hareketlen­direcektir.” dedi.

Akdoğan, “İstanbul’a taşınmak durumunda kalan çalışanların olacağını da düşünürsek bu ha­reketliliğin boyutunun daha da artacağını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.


 

Yeni konutlarda ortalama metrekare fiyatının 29 bin TL’ye yükseldiği İstanbul’da özellikle Ataşehir’e yakın ilçeler ile semtlerde konut fiyatlarının daha da artması bekleniyor.

Ataşehir’de İFM etkisi ile kiralık dairelerin ortalama metrekare fiyatı 184 TL’ye yükseldi. 100 metrekare asansörlü bir dairenin kira bedeli 13 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com