En kıymetli araziyi satmak için AKP, MHP, CHP ve İyi Parti el ele verdi

İstanbul Boğazı'na nazır ve paha biçilmez Swiss Otel arazisi satılacak. Karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alışılmadık bir hızla kabul edildi.

KRONOS 19 Mayıs 2022 EKONOMİ

Dolmabahçe Sarayı'nın hemen üzerindeki Swiss Hotel yerleşkesi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Beşiktaş ilçesi sınırları içindeki 63 dönümlük Boğaz manzaralı Swiss Otel arazisinin satışına onay verdi. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı saflarında yer alan partilerin satışta ittifak etmesi dikkatlerden kaçmandı.

5 bin taksi plakası ihdas edilmesi için getirilen teklif Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) AKP-MHP ittifakının oyları ile 14’üncü defa reddedilmişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti gruplarının “evet” dediği oylamada iki CHP’li ve iki İyi Partili meclis üyesi partilerinin grup kararına rağmen “hayır” oyu kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantılarının 2’nci oturumunda müzakere deilen maddelerinden biri de Swiss Otel arazisinin satışı oldu.

AKP, MHP, CHP VE İYİ PARTİ EL ELE VERDİ

2009 yılında Kadir Topbaş’ın belediye başkanı olduğu dönemde arazinin satışı için karar alınmış, ancak dönemin CHP’li belediye meclis üyeleri Serdar Bayraktar ve Hakkı Sağlam’ın açtığı dava sonucunda satış mahkeme tarafından iptal edilmişti.

İstanbulun sembollerinden Dolmabahçe Sarayı ve hemen yanındaki Swiss Hotel.

Ekrem İmamoğlu yönetimi de mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazinin satışı için teklif hazırladı. Emlak Müdürlüğü’nün hazırladığı teklif, komisyonlar tarafından uygun bulundu.

ANKA’nın haberine göre satış kararı, AKP, MHP, CHP, İYİP gruplarının oyları ile kabul edildi. İyi Partili meclis üyeleri Bora Kılıç ve Yakup Fındık ile CHP’li meclis üyeleri Özgür Öz ve Mehmet Ali Tüy, partilerinin grup kararlarına karşın ret oyu verdi.

FİBA Holding A.Ş. Şeref Başkanı Hüsnü Özyeğin

İSTANBUL BOĞAZI’NA NAZIR OTEL BİNASININ SAHİBİ HÜSNÜ ÖZYEĞİN

1988 yılında Japon ve Alman ortaklığı ile inşa edilen Swissotel’in yüzde 85,2’si Japonların sahip olduğu Anadolu Japan Turizm’e aitti.

Swiss Otel’in bulunduğu değerli arazinin otel yapılmadan önceki fotoğrafı

Yüzde 9,56’sı Alman Herbert Gather’e, yüzde 2,59’u başka bir Japon ortağa ait olan bina 1991 yılında hizmet vermeye başladı. Arazi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kira ödeniyor. Otelin işletmesini önce İsviçreli Swiss Grubu üstlenmişti.

Gökyüzünden İstanbul. Dolmabahçe Sarayı, Swiss Hotel ve İstanbul Boğazı

Swissotel markasının sahibi konumundaki Swiss Grubu iflas edince, Raffles Grubu, 2001 yılında Swissotel markasını 427 milyon dolara satın aldı. Dolayısıyla tüm Swissotellerde olduğu gibi Swissotel the Bosphorus’un işletmesi de Raffles Grubu’na geçmiş oldu.

Fiba Holding, 2005 yılında Swissotel The Bosphorus’un sahibi olan Anadolu Japan Turizm A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 85,20’sinin tamamın devralmıştı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com