İşte Şebnem Korur Fincancı’nın savcılık ifadesi

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı, savcılık ifadesinde suçlamaya konu olan videoyu hekim arkadaşları ile birlikte izleyerek fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Fincancı, "Hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur" dedi

KRONOS 27 Ekim 2022 GÜNDEM

TSK’nın PKK’ya yönelik operasyonlarında kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılmasını istediği için AKP ve MHP tarafından hedef gösterildikten sonra gözaltına alınan ve hakkında tutuklama kararı verilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın savcılık ifadeleri ortaya çıktı.

Şebnem Korur Fincancı, suçlamaya konu olan videoyu hekim arkadaşları ile birlikte izleyerek fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Fincancı, “Hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur” dedi.

Artı Gerçek’in ulaştığı ifadelere göre Fincancı, şunları söyledi:

“Söz konusu haber kanalının PKK silahlı terör örgütüyle bir irtibatı olup olmadığıyla hekim olarak bilmiyorum ve ilgilenmiyorum da. 18/10/2022 tarihinde Almanya da Roza Lüksemburg Vakfının ‘Cezaevi Ve İnsan Hakları’ konulu bir konferansında yine nerenin vatandaşı olduğunu bilmediğim, o ortamda tanıştığım bir meslektaşım içinde bulunduğum hekim arkadaşlarıma bir video gösterdi. Bizler bu videoyu izleyip karşılıklı fikir alış verişlerinde bulunduk.”

Fincancı’nın ifadesinde şunlar yer aldı:

“Hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur.

Ben Kuzey Irak yerini IPPNW raporunda okumak suretiyle öğrendim. Kapalı bir alan olduğu anlaşılıyordu ve rapor kapsamında Kuzey Irak’ta olduğundan bir bilgimiz rapor kapsamında yoktur.

‘BAĞLANTI YAPTIĞIM YAYINLARI İZLEMEM’

Benim Medya haber TV de canlı bağlantı için arayan kişiyi tanımıyordum. Yine söz konusu yayın kuruluşunun PKK silahlı terör örgütünün irtibatlı ve geçmiş haberlerini, yayınlarını bilmiyorum. Çünkü ben hiç haber izlemeyen, hatta kendi bağlantı yaptığım programları da sonrasında izlemeyen bir insanım. Yakın dönemde Türk Tabipler Birliği görevim ve otopsili pek bir olay olmadığı için aranmamıştım ancak Türkiye İnsan Hakları Vakfında bulunduğum dönemde hak ihlallerinden dolayı daha sık aranıyor ve haber niteliği paylaşımlar ve adli tıp içerikli bilgime danışılıyordu.


Ben salı gecesi saat 01:00 sularında Türk Tabipler Birliğinin Merkez Konseyi toplantısı bitiminde ikametgahımda iken o gecenin sabahı 06:00 sularında kolluk birimleri tarafından gözaltına alındım. Devamında İstanbul ilinden Ankara’ya getirildim. Sonrasında kolluktaki savunmam gece çarşamba gününe sabaha karşı 01:00 sularına kadar devam etti. Sonrasında 05:45 gibi emniyetten çıkarılarak adliyeye geldim. Tüm bu süreç benim için çok yorucuydu.

Bu kapsamda üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com