İsveç Başbakanından Erdoğan’a: NATO üyeliğini onaylanmanın zamanı geldi

İsveç başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliği konusunda Türkiye'dne onay beklediklerini belirterek, ""Herkes bunu parlamento açıldıktan sonra İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanacağı yönünde yorumluyor. Artık meclis açılmış durumda" ifadesini kullandı.

KRONOS 04 Ekim 2023 DÜNYA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson. (Political-Moments/Imago - Depo Photos)

İsveç Başbakanı Kristersson, ülkesinin NATO üyelik başvurusu hakkında açıklama yaptı. Kristersson, “Ekim ayında NATO üyeliğimizin onaylanacağının sözünü veremem. Bu karar Türkiye’ye ait. Türkiye kendi kararlarını kendi alır” dedi.

TBMM’nin açılmasından sonra İsveç’in NATO üyeliği hakkındaki onay sürecinin “en kısa sürede” Meclis’e gönderilmesi konusunda anlaştıklarını ifade eden Kristersson, şunları kaydetti:

“Herkes bunu parlamento açıldıktan sonra İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanacağı yönünde yorumluyor. Artık meclis açılmış durumda. Bence de İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasının zamanı geldi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz eylül ayında İsveç’in NATO üyeliği için ABD’nin öne sürdüğü F-16 şartını kabul etmediklerini belirterek, “TBMM’de bu tür bir karar geçmediği sürece benim ‘evet’ demem mümkün değil. Sayın Biden ile bir görüşmemiz ayak üstü de olsa oldu. Orada F-16 konusunu da görüştük. F-16 konusunda maalesef dostlar işi alıyorlar, götürüyorlar ‘İsveç de İsveç’ diyorlar. Bu şekilde yaklaşım, bizi ciddi manada üzmektedir” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com