İşveren, tazminatsız işten attığı kadın işçinin başını yardı

KRONOS 12 Kasım 2019 GÜNDEM

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Cihan Tekstil’de çalışan Meya Kara, 28 Ekim’de ihbar ve 2 buçuk yıllık kıdem tazminatı ödenmeden işten atıldı. Kara, buna karşı işyeri önünde Emeğin Gücü Derneği ile birlikte basın açıklaması yapmak istedi.

Bu sırada konuşan Emeğin Gücü Derneği Başkanı Hasan Ergül, Kara’nın alacakları ödenene kadar işyeri önünde oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

İŞVERENDEN İŞÇİYE TAŞLI SALDIRI 

Ancak açıklama yapıldığı sırada yanında birkaç kişiyle birlikte işyerinin önüne gelen işyeri sahibi Şükrü Ünal, açıklamaya katılanlara saldırdı. Taşlı saldırı sırasında Meya Kara, başına taş isabet etmesi sonucu yaralandı.

Saldırı sonrası Evrensel’e konuşan Kara, anayasal hakkını aradığı için saldırıya maruz bırakıldığını söyledi. Kaya, “İşçilerin, kadınların, zayıf olanların hukuki hakları yetersiz” dedi ve şunları ekledi:

KARA, YARIN İŞYERİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK 

“İşverenler haklarımızın kısıtlı olduğunu biliyorlar, o yüzden kendilerinde bu gücü buluyorlar. İlk defa yaşanan bir şey değil, defalarca bu saldırılar yapıldı.
Bir daha yaşanmaması için bu tepkiyi gösteriyorum. Bir kadın emekçi olarak anayasal güvence getirilmesi gerektiğini söylüyorum. Kadın, çocuk, insan hakları çoğalmalı. Herkese duyarlılığı için teşekkür ediyorum.”

Meya Kara, yaşananlarla ilgili 13 Kasım Çarşamba saat 14.00’te Cihan Tekstil önünde açıklama yapılacağını da belirtti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com