İsviçre’de bir Türk, 40 yıldır çalışmadığı ve sadece sosyal yardım aldığı için sınırdışı edildi

40 yıldır İsviçre’de yaşayan Türk kadın, bugüne kadar hiç çalışmadığı ve sosyal yardımlarla geçindiği için mahkeme tarafından sınır dışı edildi.

KRONOS 24 Aralık 2023 DÜNYA

1983’ten beri İsviçre’de yaşayan ve sosyal yardımlarla geçinen bir Türk kadın, Federal mahkeme tarafından sınır dışı edildi. Federal mahkeme, kadının 40 yıldır hiçbir işte çalışmadığını ve ülkeye entegre olmadığını belirterek sınır dışı edilmesine karar verdi.

19 yaşında evlenerek İsviçre’ye giden gurbetçi kadın, 2006 yılında eşinden ayrılınca 2022 yılına kadar devletten 351 bin Frank sosyal yardım alarak geçimini sürdürdü.

Federal mahkeme, kadının bu süre boyunca hiçbir işte çalışmadığını, çalışmak istemediğini ve ülkeye entegre olmadığını belirterek sınır dışı edilmesine karar verdi. Solothurn İdare Mahkemesi’ne başvuran kadının itirazı Yüksek Mahkeme tarafından temelsiz bulunarak reddedildi.

‘HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ’

Yüksek Mahkeme, sınır dışı kararının gerekçesini şöyle açıkladı:

“40 yıldır bu ülkede yaşamasına rağmen ülkeye başarılı bir şekilde uyum sağlayamadı. Kadın, ülkeye girişinden bu yana uzun yıllar eski kocasının, çocuklarının ve hepsinden önemlisi devletin desteğiyle geçindi. Hiçbir zaman bir iş bulma ya da sosyal yardımdan bağımsız olma çabası göstermemiştir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com