‘İYİ Parti ya da DEM Parti güçlü aday çıkarırsa Murat Kurum, İmamoğlu’nun önüne geçebilir’

Rawest Araştırma Müdürü Roj Girasun, "İYİ Parti’nin ya da DEM Parti’nin adayı güçlü olursa AK Parti adayı Murat Kurum’un öne geçmesi muhtemel görünüyor" derken, MAK Danışmanlık'tan Mehmet Ali Kulak da, "DEM Parti ve İYİ Parti aday çıkarırsa oyların büyük kısmını İmamoğlu’ndan alacak" dedi.

KRONOS 16 Ocak 2024 GÜNDEM

Türkiye yerel seçime gidiyor. Kuşkusuz bu seçimin de en çok merak edileni AKP’nin kaybettiği İstanbul ve Ankara’yı yeniden kazanıp kazanamayacağı… Henüz Ankara adayını açıklamayan AKP, İstanbul için de “kazanacak aday” olarak CHP’li başkan Ekrem İmamoğlu’nun karşısına Murat Kurum’u çıkardı. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum şu an milletvekili. Peki, Murat Kurum ve Ekrem İmamoğlu’nun karşı karşıya olduğu yarışta anketlere göre kim önde, olasılıklar ne yönde?

Artı Gerçek’e konuşan Rawest Araştırma Müdürü Roj Girasun, “İYİ Parti’nin ya da DEM Parti’nin adayı güçlü olursa AK Parti adayı Murat Kurum’un öne geçmesi muhtemel görünüyor” dedi. MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulak da, “DEM Parti ve İYİ Parti aday çıkarırsa oyların büyük kısmını Ekrem İmamoğlu’ndan alacak” ifadelerini kullandı.

Roj Girasun, “Bütün partilerin ittifaksız göründüğü bir tabloda; Ekrem İmamoğlu’nun oyları AK Parti ve MHP’nin aldığı oyların üzerinde görünüyor. Bununla beraber eğer İYİ Parti’nin ya da DEM Parti’nin adayı güçlü olursa AK Parti adayı Murat Kurum’un öne geçmesi muhtemel görünüyor. AK Parti’nin oy alabileceği yüzde 47’lik bir havuzu görünürken, CHP’nin ise yüzde 53 görünüyor. Fakat bu oran diğer partilere ne kadar dağılır, belirleyici olan o. Çok fazla aktörlü bir durum var ve bu da değişime sebep olur. Adayların tamamı netleşmeden ve ittifaklar belli olmadan net bir şey söyleyemiyoruz” diye konuştu.

‘AKP’DE SEÇİMİ KAZANIRIZ REHAVETİ VAR’

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki de ittifakların henüz netleşmemesi nedeniyle İmamoğlu ve Murat Kurum’un oy oranlarının başa baş olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Pösteki, “AKP’de seçimi kazanabiliriz” rehaveti olduğunu şu sözlerle anlattı:

“AK Parti seçim startını depremi gündemi ile verdi ve baktığımızda İstanbul için söylemlerini destekler nitelikte bir aday çıkardı. CHP’nin adayı olan İmamoğlu’nun şu anki dezavantajlarından bahsedecek olursak; 2019’da mağdur bir belediye başkanı adayıydı ancak şu anda o misyonda değil. Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum’un kıyasladığımızda İmamoğlu’nun biraz daha önde olduğu görünüyordu fakat şu an başa baş bir durum söz konusu. AK Parti’de de ‘Millet İttifakı bozulduğu için seçimi kazanırız’ rehaveti var.”


 

‘DEM VE İYİ PARTİ, İMAMOĞLU’NDAN OY ALACAK’

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulak’ın değerlendirmeleri de şöyle:

“Murat Kurum ismi bakan olarak görev yaptı ama siyasetçi olarak bilinmiyor ve Ekrem İmamoğlu ismi eskisi kadar bilinmeyen bir isim değil, kendi icraatları var. Başat adayları yani; İYİ Parti ve DEM Parti’nin adaylarını görmemiz lazım.

DEVA Partisi’nin de adayı önemli çünkü geçtiğimiz seçimin sonuçları bize 13 bin farkın önemini gösteriyor. Sıradan bir parti bile 13 bin oy alabilir o yüzden bunlar çok önemli. DEM Parti ve İYİ Parti aday çıkarırsa oyların büyük kısmını Ekrem İmamoğlu’ndan alacak.

Elbette Yeniden Refah Partisini de konuşmak lazım. Türkiye’nin birçok yerinde AK Parti’ye kızan seçmenin başvuru noktası haline geldi bu sebepten aday çıkarıp çıkarmaması önemli. Yeniden Refah Partisi sembolik bir aday mı çıkaracak olursa örnek veriyorum eskiden Gençlik ve Spor Bakanlığı yapmış Suat Kılıç’ı veya merhum Necmettin Erbakan’ın damadı ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz’ü aday gösterirse bu kişiler çok önemli oy alacaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com