İYİ Parti’de Akşener dönemi resmen sona erdi: İşte yeni yönetim

İYİ Parti'nin yeni genel başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu. Olağanüstü kurultayda Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri de belirlendi. İşte İYİ Parti'nin yeni yönetimi...

KRONOS 28 Nisan 2024 GÜNDEM

Yerel seçimlere hür ve müstakil girme kararı almasıyla tepki çeken ve sandıktan büyük bir yenilgiyle çıkan İYİ Parti’de beklenen olağanüstü kurultay dün gerçekleşti. Meral Akşener’in aday olmadığı kurultayda partinin yeni genel başkanı Müsavat Dervişoğlu seçildi. Kulislerde Müsavat Dervişoğlu’nun Akşener’in destek verdiği bir isim olduğu iddia ediliyordu.

SİYASİLERDEN TEBRİK MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti’nin 5. Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkan olarak seçilen Müsavat Dervişoğlu’nu telefonla arayarak tebriklerini iletti.

CHP lideri Özgür Özel de “Hayırlı olsun. Bir siyasi partide parti içi demokratik bir yarış hem o partiye hem ülkenin demokrasisine katkı sağlar. Çok kıymetli adaylar yarıştı. Biz dikkatle takip ettik. Müsavat Dervişoğlu benim birlikte grup başkan vekilliği yaptığım, İYİ Parti’de çok emeği olan çok kıymetli bir isimdir. Bundan sonra İYİ Parti Müsavat Bey’le birlikte yol yürüyeceğine göre kendisine hayırlısı olsun diyoruz. En kısa zamanda kendisini tebrik etmek için gideceğim. İYİ Parti, iyi insanlardan oluşan bir partidir. Son seçimlerde de çok sayıda iyi insan Türkiye ittifakıyla birlikte olarak adalet ve kalkınma partisiyle MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’na geçit vermedi. Bu iyi insanların partisi yeni bir yol çiziyor kendisine. Müsavat beye hayırlı olsun” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tebrik etti. Davutoğlu, “İyi Parti’nin 5. Olağanüstü Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyorum. İyi Parti ailesine ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İYİ Parti’nin 5. Olağanüstü Büyük Kurultayı’nda genel başkanlığa seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyorum” dedi.

DERVİŞOĞLU: AKŞENER’DEN ALDIĞIMIZ BAYRAĞI İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ

Müsavat Dervişoğlu seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün, iyi ve cesurlar hareketinin siyasi ahlakı, feraseti ve demokrasi anlayışı için iftiharla anacağımız bir kongre gerçekleştirdik. 5. Olağanüstü Kongremizde beni genel başkanlık görevine layık gören İYİ Parti ailemizin her bir ferdine minnettarım… Partimizin güçlü yarınları için kardeşlik ruhuyla kongre sürecini yürüttüğümüz dava arkadaşlarım; Sayın Koray Aydın’a ve Sayın Mehmet Tolga Akalın’a yürekten teşekkür ediyorum. Kurucu Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’den devraldığımız bayrağı hep birlikte iktidar yoluna taşıyacağız. Sen iste talih değişsin! Sen iste tarih değişsin!” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener de teşekkür mesajı paylaştı.

Partinin genel başkanının seçilmesinin ardından yeni yönetim de belli oldu.

İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri belirlendi.

Buna göre, yeni GİK’te Başkanlık Divanı’ndan Oktay Vural, Ayfer Yılmaz, Saltuk Buğra Kavuncu, Sedat Aksakallı, Şükrü Kuleyin, Naci Cinisli, Mehmet Tolga Akalın, Burak Akburak, Cem Özdemir, Birol Aydemir, Türker Yörükçüoğlu, Ayşe Sucu ve Taner Demirer yer almazken, Hakan Şeref Olgun, Ayyüce Türkeş Taş, Kürşad Zorlu, Ünzile Yüksel ve Selcan Taşcı Hamşioğlu listeye girdi.

PARTİDEN İSTİFA EDEN ÜMİT ÖZLALE DE LİSTEDE

Kurulda partinin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz ile bir süre önce partiden istifa eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ümit Özlale’nin de yer alması dikkati çekti.

Liste, şu isimlerden oluştu:

“Ayyüce Türkeş Taş, Hakan Şeref Olgun, Turan Yaldır, Kürşad Zorlu, Uğur Poyraz, Hasan Toktaş, Ersin Beyaz, Ümit Özlale, Selcan Taşcı Hamşioğlu, Yavuz Aydın, Ünzile Yüksel, Enver Yılmaz, İsmail Koncuk, Müjdat Öztürk, Ali Feyzi Karaca, Kadir Ulusoy, İmran Nilay Tüfekçi, Melih Aydın, Selçuk Kılıçarslan, Cumali Durmuş, Dursun Çolak, Cenk Özatıcı, Ali Topçu, Kazım Haluk Ünal, Nevzat Korkmaz, Hasan Eryılmaz, Orkun Kanber, Alper Akdoğan, Erol Karapınar, Kazım Yücel, Özdemir Polat, Fatih Koca, Ali Adnan Kaya, Rıdvan Yalçın, Burcu Akçaru, Ali Demir, Mehmet Aslan, Fatih Demirkol, Alparslan Yüce, Berna Sukas, Canan Uçar, Hamdi Taner Özeler, Kısmet Çelik, Emel Bilenoğlu, Kübra Dursun, Demet Tekdemir, Kevser Ofluoğlu, Huriye Pelin Tellitepe Turan, Hilal Şerifoğlu, Ali Coşkun.”

Yeni MDK’de ise şu isimler yer aldı:

“Güçlü Şenel, Zeki Buldan, Kadriye Ünler, Hamza Yurtsever, Hatice Kayalı, Ozan Canyurt, Emin Özkurt, Yusuf Afat, Kenan Kaçmaz, Funda Dilara Arıkan, Abdullah Şalcı.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com