İYİ Parti’den ayrımcı teklif

İYİ Parti'li Koncuk, üniversiteyle ilişiği kesilen öğrencilerin affı için Meclis araştırması istediği önergede ayrımcı ifadelere yer verdi. Koncuk’un önergesinde terör suçundan hüküm giyenlerin yanısıra, terör örtülerine yapı ya da oluşumlara üye, mensubiyet ya da iltisaklı olanları kapsamaması istendi. İrtibatlı olanlar da kapsam dışı tutuldu.

KRONOS 24 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – İYİ Partili İsmail Koncuk’un TBMM’de üniversiteyle ilişiği kesilenlerin affı için hazırladığı ve TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde ayrımcı ifadeler kullanması tepki çekti. Koncuk, üniversitelilere af isterken Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin güvenliğine karşı olduğuna karar verilen yapı, grup ve oluşumlara üyeliği, mensubiyeti ya da iltisakı olanların bu kapsamın dışında tutulması istendi. Koncuk, ‘irtibatı olanları’ da kapsam dışı tuttu.

Koncuk’un araştırma önergesinde şu ifadeler kullanıldı: “Yükeköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteğiyle ilişiği kesilenler dahil, terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesinler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla bu ‘Kanunun 44’üncü maddesinde belirtilen esaslara göre, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilmesi’ için Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”

Koncuk, önergeyle ilgili konuşmasında ise “Öğrenci affı aslında eğitim hakkı talebidir. İktidarlar bu talebin önündeki tüm engelleri kaldırmakla mükelleftir. Başta iktidar olmak üzere tüm siyasi parti gruplarımızı yaklaşık 800 bin evladımızın ‘eğitim hakkı’ talebine saygı duyarak, önergemize olumlu oy vermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Koncuk’un önergesinin ayrımcı olduğunu kaydeden HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “İyi Parti bugün üniversite öğrenci affı için önerge veriyor ama 2 kesim hariç..! 1- KHKlılar 2-Terörden hüküm yiyenler. İlelebet her şeyden mahrum edeceklermiş, sanki ülkede adil bir yargı ve irade var..!?? İyi Parti’nin hali bu ey KHKlılar..!” paylaşımında bulundu.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com