İzzet Özgenç: Yargıtay Başkanı postunda oturan kişi il emniyet müdürü ile neden görüşür?

Ünlü ceza hukukçusu İzzet Özgenç, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın, Ayhan Bora Kaplan soruşturması sonrası Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'le görüşmesini sert bir dille eleştirerek, "Neden görüşür?" diye sordu. Özgenç, nüfuzunu kötüye kullandığını söylediği Akarca'yı istifaya çağırdı.

KRONOS 29 Eylül 2023 GÜNDEM

Mevcut Türk Ceza Kanunu (TCK) yapıcılarından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla da bilinen Prof. Dr. İzzet Özgenç, bir süredir Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’ya yönelttiği eleştirilerini sürdürüyor.

Özgenç, Akarca’nın Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’le görüşmesinin “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “nüfuzu kötüye kullanma” ve “görevinin gereklerine aykırılık” içerdiğini belirterek, Akarca’nın istifa etmesi gerektiğini savundu.

Kişisel sosyal medya hesabı (X) üzerinden ““Yargıtay Başkanı” postunda oturan kişi il emniyet müdürü ile neden görüşür?” başlığıyla yayımladığı açıklamasında Özgenç şunları kaydetti:

“Yürüye bir soruşturma ile ilgili görüşmesi gereken br kişi varsa o da soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısıdır. Aslında Yargıtay Başkanının yürütülen bir soruşturma ile ilgili olarak Cumhuriyet savcısıyla da görüşmemesi gerekir. Zira, soruşturmanın akıbetine göre, Yargıtay Başkanlığına iletilmesi gereken bir husus mevcut ise, Cumhuriyet savcısı bu bilgilendirmeyi zamanı geldiğinde yapar.

“Yargıtay Başkanı” postunda oturan kişi, il emniyet müdürü ile görüşerek görevinin gereklerine aykırı hareket etmiş ve görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak, yürüyen bir soruşturmanın gizliliğini ihlal etmiştir. Bu gelişmeler “Yargıtay Başkanı” postunda oturan kişinin, bu postun ağırlığını taşıyamadığını göstermektedir.

Bu gelişmeler karşısında, suça bulaşmış kişilerle kişisel ve parasal ilişkilerinin olduğu yönünde doğru veya yanlış (?) haberlerin yapıldığı “yargıtay Üyesi” ile, “Yargıtay Başkanı” postunda oturan ve bu üyeyi istifaya çağırmayarak Türkiye Cumhuriyeti Yargısının itibarını koruyamayan kişinin görevlerinden istifa etmesi gerekir.”


 

NE OLMUŞTU?

Ankara’da yakalanarak tutuklanan mafya lideri Ayhan Bora Kaplan’dan villa ve lüks araç aldığı iddia edilen Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman’ın ismi, polis mülakatında ortaya atılmış, Kaplan Kocaman’a rüşvet verdiğini iddia etmişti. Kocaman ise yaptığı açıklamada Kaplan’a bir kere görüştüğünü iddia ederek, villa veya araba almadığını savunmuştu.

Yargıtay Üyesi Kocaman’ın isminin Ayhan Bora Kaplan’la anılmasının ardından, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın devreye girerek, soruşturma savcısıyla görüşmek yerine direkt Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’i makamına çağırarak soruşturma hakkında detaylı bilgi istediği kamuoyuna yansımıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com